Yazı-Yorum

Kitaplar

Kardeşini Doğurmak '' Büşra Sanay'' | Ceyda Oktay

Kardeşini Doğurmak kitabı da, bilinen ve bilinmeyen yüzüyle toplumsal bir yaranın sesi olarak; toplumumuzdaki çocukların geleceğe dair umutlarının elinden alınmasının haklı bir isyanı.

9 Aralık 2018

Karartma Geceleri | Rıfat Ilgaz | Deniz Güneysu

Romanın geneli bir şiir havasındadır ve imge doludur. O imgeleri bulup günyüzüne çıkarınca kitabın değeri gözünüzde daha da büyüyor ve okuması kat kat keyifli oluyor.

8 Aralık 2018

İnsancıklar | Zeynep Eşin

Dostoyevski ilk romanı “İnsancıklar”da (1846) anlattığı yoksul insanlar gibi yaşam sürdürürken edebi yaşamının daha ilk yıllarında aristokratik-burjuva bir toplumda kafa işçiliğinin aşağılanan konumuna ilişkin deneyimler edindi.

5 Aralık 2018

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu ''Haruki Murakami'' | Zeynep Eşin

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu.

21 Kasım 2018

Aldous Huxley ''Cesur Yeni Dünya'' | Deniz Güneysu

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley’in kaleme aldığı bilim-kurgu romanıdır. Aldous Huxley, İngiltere’nin Sussex bölgesindeki Godalming’de doğdu. Bir çok ünlü bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiş olan “Huxley” ailesinin bir bireyidir.

21 Kasım 2018

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku | İlhami Algör

Sonbahar soğuğundan korunmak için girdiğim mavi küçük kitapçıda tanıştım Müzeyyenle. Arkalara saklanmış olsa da bulunduğu yerden duru güzelliğiyle dikkatimi çekmeyi başarmıştı.

19 Kasım 2018

Sanatsal Bir Kayboluş '' Melete'' | Ceyda Oktay

Dünyaca ünlü bir sanat okulunu getirin gözünüzün önüne. Bir yazar, bir dansçı veya bir ressam olduğunuzu düşünün şimdi de. Yeteneklisiniz, alanınızda daha iyi olmak istiyorsunuz; ancak ne yapmanız gerektiğini bilmeden çaba harcıyorsunuz.

19 Kasım 2018

Ben Bir Gürgen Dalıyım ''Hasan Ali Toptaş'' | Ceyda Oktay

İnsanların gürültülü dünyasından çok uzakta bir yerdeyiz:ormanda.Etrafımızda kökleri toprağa sıkı sıkıya bağlı binlerce ağaç... Ve biz insan olarak değil; Hasan Ali Toptaş’ın yarattığı büyülü evreninde büyüklü küçüklü ağaçlarız.

17 Kasım 2018

Pasif Direnişin Temsilcisi ''Kâtip Bartleby'' | Zeynep Eşin

Yazarın hayatını ve işlediği konuları göz önüne aldığımızda Bartleby onun; paraya, yönetime, efendiliğe, otoriteye, itibara, popüler kültüre yani kısaca var olan düzene kişisel direnişidir diyebiliriz.

14 Kasım 2018

Bir Döneme Ayna tutan Kuyucaklı Yusuf '' Sabahattin Ali'' | Zeynep Eşin

Şehirlilerin zorunluluklarını ve yaşayışlarını bir acziyet olarak görüyor Yusuf. Hiç kimseyi konuşmaya, arkadaşlık kurmaya değer görmüyor. Hatta Salahattin Bey’i çok sevmese onu bile dikkate almaya değmez biri olarak görüyor.

8 Kasım 2018

Diriliş '' Tolstoy'' | Deniz Güneysu

Şiddete karşı ve mülkiyetin kaldırılmasından yana olan ödünsüz ve akılcı yeni bir ahlakın savunuculuğunu üstlenen Tolstoy, hayatını ve düşüncelerini uzlaştıramama dramını yaşadı.

8 Kasım 2018

Sürüklenme | Manves City | Latife Tekin

Latife Tekin’in iki yeni romanı yayımlandı: Manves City ve Sürüklenme. Aynı anda yayımlanan bu iki romanının ardından yazarın tüm kitapları Can Yayınları etiketiyle raflarda olacak.

8 Kasım 2018

Düşüş ''Albert Camus'' | Deniz Güneysu

Albert Camus kitabında sanki okurun elini tutup bütün hollanda sokaklarında gezerek öğüt verip sonra da evine bırakıyormuş hissi yaratıyor. Çünkü sürekli bir ikinci kişiye anlatış tarzı bulunuyor.

29 Ekim 2018

Veronika Ölmek İstiyor Mu? ''Paulo Coelho'' | Zeynep Eşin

‘’Herkesin ne olursa olsun hayatta kalmak için savaşını verdiği bir dünyada, ölmeye karar verenleri anlamak kolay mı? ‘’

29 Ekim 2018

Tek Bir Vücutta Farklı Dengeler '' Sybil'' | Flora Rheta Schreiber

Bir insan içinde kaç kişiliği birden yaşatabilir? Hissettiğiniz tüm duygular birbirinden ayrılıp, farklı kişiliklere bürünebilir mi? Yaşadığı acıları, korkuları,nefreti unutabilmek ve hayata tutunabilmek için, kaç karaktere bölünebilir bir insan?

18 Ekim 2018

Tuhaf Bir Kadın '' Leyla Erbil'' | Nazlıcan Özcan

Sorgulatıcı, düşündürücü, dokunaklı; zaman zaman yerici ve iğneleyici anlatımıyla okuyucuyla alay etmekten hoşlanır Leyla Erbil. Sözcükler şiirsel söyleme dönüşür âdeta, mensur şiir tadında şiirsel anlatılar çıkar karşımıza.

15 Ekim 2018

Küçük Zeze'nin Büyük Sarsıntıları ''Şeker Portakalı'' | Nur Yüksel Öztürk

Romanın baş karaketeri olan Zeze, yoksul bir ailenin oğludur. Zeze'nin dünyasında yer edinen karakterler ise küçük kardeşi Luis, abisi Totoca ve Zeze'nin yaptığı her yaramazlığı hoşgörüyle karşılayan ablası Gloria'dır.

15 Ekim 2018

Ceviz Hırsızları | Volkan Altınbaş

Bir cam ustası gibi, bir şair ustalığıyla kurgulamış Ceviz Hırsızları: O denli kırılgan ve zengin metaforlarla dolu. Ama sadece bir yakın tarih romanı değil Ceviz Hırsızları. Her biri ötekinden çarpıcı, sürprizlerle dolu nice öykü bekliyor sizi.”

14 Ekim 2018

Çöl Bahçıvanı | Bekir Dadır

Çöl Bahçıvanı Hayal Yayınları etiketiyle Eylül ayında raflardaki yerini aldı. Çöl Bahçıvanı aynı zamanda 22. Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü’ne değer görülmüştü.

11 Ekim 2018

Ödüllü Çevirmen Ve Yazar Fuat Sevimay’dan Bu Defa Çocuklar İçin İki Kitap

Fuat Sevimay; Kapalıçarşı, AnarŞık ve Çeviri’Bilirsin: Edebiyatın Gizli Kahramanlığı Hakkında Notlar adlı kitaplarının ardından, Sevimay şimdi ise Hayal Kurmak Bedava ve Hişt! Hişt! adlı kitaplarında, kendine has üslubunu bu defa çocuklarla paylaşıyor.

9 Ekim 2018

Pes Etmeyen Kadınlar Anlatıyor | Şimdilik Bu Kadar

Şimdilik Bu Kadar’da, birbirinin dostu iki sıra dışı kadın, uzun soluklu ve keyifli bir sohbetle hayat hikâyelerini anlatıyor.

8 Ekim 2018

Bozkırın Bağrından Kopan Yaşanmışlık | İnce Mehmed

Tam anlamıyla bir isyan öyküsü olan İnce Mehmed, Yaşar Kemal'in de söylediği gibi "Mecbur Adam" ın öyküsüdür. Bir insanın yaşanılan zulumlerden dolayı kötülüğe, eşkiyalıga nasıl mecbur bırakıldığını anlatır.

6 Ekim 2018

Şair Ahmet Bozkurt'tan beklenen şiir kitabı: Ku'yu

Aşk, zaman, bekleyiş, varlık gibi pek çok öbekte toplanabilecek bu şiirlerde söz söyleme yetisinin aşkın varlık haline tanıklık edeceksiniz. Ku’yu’daki şiirlerin duygusu sözün birdenbireliği, sakınımsızlığı üzerine kuruludur.

4 Ekim 2018

İyi Haberler Güneşle Gelir | Ayşe Yazar

İnsana hüzün veren bir ev... Sıvaları patlamış duvarlar, dişleri dökülmüş ağıza benzeyen pencereler, biri var biri yok kiremitler.

3 Ekim 2018

Serhan Ergin | Ne Güzel Bir Sabah

Hayat Apartmanı’nın sakinleri ve onların iç içe geçen yaşamları...Serhan Ergin, insana dair her şeyi samimiyetle anlatıyor. Okurlara sıcacık, kahve kokulu öyküler armağan ediyor…

2 Ekim 2018

Küçük General | Turan Dağlı

Küçük General çok konuşabilir, yalan söyleyebilir, bilinir olmak için elinden geleni yapıyor olabilir. Kötülükler yapabilir çevresindekilere, evet. Şiddete eğilimi olabilir. Evet, olabilir ama tüm bunları insanların iyiliği için uygular.

2 Ekim 2018

Labirent | Burhan Sönmez

''Labirent'', yüzeyde hüzünle akan, derinde keskin akıntılara kapılan bir yeni çağ romanı.

2 Ekim 2018

Türk Edebiyatının  büyük yazarlarından Adalet Ağaoğlu | Düşme Korkusu

‘Düşme Korkusu; halk anlatısı, masal, söylence, mübalağa içinde kullanmış, üçüncü sayfa haberi tarzında olaylardan yola çıkarak, bir anlamda da karakter çözümlemeleri yaparak, memleketimden düşme korkularını yazmış.

1 Ekim 2018

Şiirden Sesler Korosu | Koray Feyiz

2000’li yıllar Türk şiirini merkez alan Şiirden Sesler Korosu’nda Feyiz, yalnız modern şiirin bir anatomisini çıkarmakla kalmayıp Türkiye’de şiir eleştirisi ve edebi teoriye ilişkin çeşitli yaklaşımları da eleştirinin konusu haline getiriyor.

29 Eylül 2018

Cengiz Aytmatov'un Kaleminden Beklenen O Gemi: Beyaz Gemi

Edebiyatın, milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine genişletmek ve evrensel olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır.

27 Eylül 2018

Birini Pencere Kenarına Çiçek Koyacak Kadar Çok Sevmek Lazım | Kemal Hamamcıoğlu

“Yazdıklarıma hiçbir zaman şiir demedim, okuyanlar dedi” dese de, bence gündelik dili kullanırken sanatlı sözleriyle okuru boğmayan ancak bir taraftan da size sözün anlamını uzun uzadıya düşündürmeyi başarabilen bir şair kendisi.

24 Eylül 2018

Ufkun Öte Yanı | İrem Uzunhasanoğlu

Yazar olmak arzusunda genç bir adam hayranlık duyduğu büyük yazarın asistanı olur ve dostluğunu kazanır. Yazar Refika Karahisar asistanı Aren’le elyazmalarını paylaşırken yazma sırlarını ve edebiyatın arka bahçelerinde dönen dolapları da anlatır.

24 Eylül 2018

Karton Kanatlı Melekler | Harun Özen

Kaç kez ölür insan? Bu uğursuz, samimiyetsiz, acıtmaya meyilli dünyaya kaç kez yeniden doğar? Ölüm göreceli bir kavram mıdır? Türk Dil Kurumu’nun dediği gibi; “Hayatın tam ve kesin olarak sona ermesi,” ise ölüm, ben daha önce dört kez öldüm.

23 Eylül 2018

Korkusuz Kadın ''Mary Shelley '' | Nur Yüksel Öztürk

''Kolla kendini; çünkü ben korkusuzum ve bu yüzden güçlüyüm.” der Shelley. Korkularını en güçlü silahı haline getiren bu kadının en büyük başarısı, gotik romanın en önemli örneği olan Frankestein'ı yazmasıdır.

23 Eylül 2018

Yeraltından Gün Yüzüne Çıkan Sayfalar‘’ Fyodor Dostoyevski’’

“İmkansızlık bir taş duvar mıdır yani? Nasıl bir taş duvar? Elbette tabiat kanunlarından, tabiat bilgilerinden çıkarılan sonuçların, matematiğin taş duvarı. Biri çıkıp da atalarımızın maymun olduğunu ispat ederse, ister istemez kabul etmek zorundasın.

19 Eylül 2018

Bir Gün Tek Başına | Vedat Türkali

Roman boyunca 27 mayıs darbesine giden tarihsel olaylar kurgu ile paralel ilerler. Yazar; dönemin işçi eylemlerini, aydınların duruşunu halk ile aydın arasındaki çelişkileri anlatırken dönemi daha iyi kavramamızı sağlar.

18 Eylül 2018

Türk Toplumunun Gözlemcisi ''Ahmet Hamdi Tanpınar'' | Nur Yüksel Öztürk

Eserlerinde işlediği Türkiye meselelerine kendine has anlatım tarzıyla eleştiri getiren Tanpınar’ın göze çarpan bir diğer özelliği de belirli dünya görüşü ve bilgi birikimi zenginliği olması.

16 Eylül 2018

Dilekistan | Dilek İşcen Akışık

Dilekistan ülkesinde yaşayanların yolculuklarına eşlik etmek ister misiniz? Yol arkadaşlıkları sizin için çok keyifli olabilir. Birde bakmışsınız ki bu yolculuğun sonunda kendi öykünüz gülümsüyor size.

15 Eylül 2018

İkinci El Umutlar | Figen Şahin

Aslında hayat hiçbir zaman geçmişten kopmaz, yalnızca insanlar dünle olan bağlarını unuturlar.

15 Eylül 2018

Polisiye Romanın Kraliçesi ''Agatha Christie'' | Nur Yüksel Öztürk

Doğu Ekspresinde Cinayet, günümüzün en çok okunan polisiye romanları arasında üstünlüğünü korumaktadır. Agatha Christie'nin en sevilen karakteri Hercules Poirot romanın baş karakteridir.

12 Eylül 2018

Portekiz Edebiyatının Dehası  ''Fernando Pessoa'' | Nüket Ceylan

Dahi dememin nedenlerinden biri metinlerinin bilgece kurgulanması olmuştur. İşte kitabın adındaki ironiden de bu, ilk başta göze çarpar. Bir banker nasıl olur da anarşist olur?

11 Eylül 2018

Rio' ya Kırmızı Pelerin Giydiren Kadın '' Aslı Erdoğan'' | Nazlıcan Özcan

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan'ın Rio de Janerio’da yaşadığı dönemi gözlemleriyle, tanık olduğu olayları ise kendi penceresinden bizlere sunuyor.

10 Eylül 2018

Alberto Manguel'in novellası Dönüş ilk defa Türkçede!

Türkiye'de de hatırı sayılır bir okur kitlesine sahip olan usta yazar Alberto Manguel'in daha önce İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Almanca, Portekizce ve Arapça gibi dillere çevrilen ustalıklı novellası Dönüş,

9 Eylül 2018

Gölgelerin Kadını; Virginia Woolf | Nur Yüksel Öztürk

Virginia sıradışı hayal gücü ve harika fikirleri olan bir kadındı. İngiliz edebiyat tarihinin akışını değiştiren ve ana düşüncesi feminizm algısında delilik olarak kabul edilen romanı ''Mrs Dalloway ''di. Mrs Dalloway

8 Eylül 2018

Ülkede Yaşanan Olayları Bir Sosyolog Gibi Derinlemesine Anlatan ''Necib Mahfuz''

Bir ülkeyi tanımak isterseniz onu en iyi edebiyatçılarından tanırsınız, İşte onun içinden çıkan, kaleminden Ülkede yaşanan siyasi olayları bir sosyolog gibi derinlemesine anlatan Necib Mahfuz`un “Karnak Kafe”sidir bahsi geçecek roman.

4 Eylül 2018

Mutlu musunuz Madame? '' Yazın Öyküleri'' | Nüket Ceylan

Karşınızda dünyayı çözmeye çalışırken insanların onda yarattığı karmaşayı dile getiren bir yazar Buket Uzuner.

29 Ağustos 2018

Sartre İle Sartre Hakkında | Nüket Ceylan

Felsefe, düşün bilim okumak hayatı anlamlandırmanın en iyi yoludur. Yaşadığımız hayatı sorgulayıp nereden, nasıl, niçin geldiğimizi hangi öğretilerle yaşamda şekil aldığımızı merak edersek öncelikle felsefeyi ve diyalektiği öğrenmemiz gerekir.

29 Ağustos 2018

''İhtişam'' | Nüket Ceylan

Klasikler deyince akla gelen eserlerden biridir “Lolita".Bu nedenle de Nabakov'u tanımak için “Lolita"yı okumak gerektiğini düşünürdüm ben.Birçok klasik kitabın arasına giren bu roman daha sonra birçok filme de ilham kaynağı olacaktı.

15 Ağustos 2018

Sizi Edebiyatın En Tatlı Faresiyle Tanıştırmak İsterim “Firmin” | Nüket Ceylan

Kitap, bize nefis çözümlemeler sunar örneğin Firmin şöyle der: ''Hayat hikayemi yazacak olsaydım ilk cümlemin muhteşem olacağını hayal ederdim örneğin Nabakov gibi lirik bir cümleyle başlardım; “Lolita" hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi”

15 Ağustos 2018

Rüzgara kapılıp gitmek isteyenler için “Rüzgarın Şarkısını Dinle” | Nüket Ceylan

İnsanın şu hayatta, karşılaştığı en en zor şeylerin başında sevdiği bir şeyi anlatması olduğunu biliyorum.Hele bir de bu sevdiğimiz bir yazar olursa o iş daha da karmaşıklaşıyor.

9 Ağustos 2018

“Kağıt Ev” Tutkunun ,Ne Boyutlara Ulaşabileceğini Anlatıyor | Nüket Ceylan

''Ama bir okur zaten var olan bir yolda ilerleyen bir yolcudur.Ve bu yol sonsuzdur. Ağaç,kaleme alınmıştır çoktan.Taşı ve dalı kıpırdatan rüzgar bu dala duyulan özlem ve gölgelerini yasladıkları sevda…”

9 Ağustos 2018

ŞURADA BİR GARİP ÖLMÜŞ “KUŞLAR YASINA GİDER” | NAZLICAN ÖZCAN

"Hasan Ali TOPTAŞ" yine çok çeşitli imgelerle, günlük hayatta farkına varamadığımız detaylar ile olağan hayatı edebi bir dille kaleme alıp bir varoluş ve yok oluş temi içerisinde bizlere sunmuştur.

7 Ağustos 2018

ATAY'LI CÜMLELER | SAADET GADİRİ

7,44 milyar insan tutunmaya çalışıyor. Kimileri farkında kimileri doğaçlama… Bir gürültüdür kulak vermiş dinliyoruz. Karmaşaların içinde uğultulardan doğru sesi duymaya çalışıyoruz.

7 Ağustos 2018

''Aylak Adam'' Modern Dünyaya Simit Tadında Serzeniş | Nazlıcan Özcan

" Kılığı düzgün bir adamın sokakta simit yemesi yasaktır. Bütün yasaklar gibi bunun da kaçamak yolu yok mu ? Simidi kır,cebine sok.Tek elinle bir lokma koparıp,kimseye sezdirmeden ağzına at.Ama,ben dişlerim sağlamken ısıracağım."

7 Ağustos 2018

6.27 TRENİ | JEAN-PAUL DIDIERLAURENT

Bir edebiyat tutkunun en sevdiği iş kitaplar arasında dolaşmaktır. Tıpkı “TheBookshop” adlı filmdeki kahramanın Florance’nin dediği gibi (yeri gelmişken harika bir film şiddetle tavsiye edilir) “Kendinizi kitaplarlayken hiç yalnız hissetmezsiniz”.

26 Temmuz 2018

YERYÜZÜNDE BİR YOLCU | JULIEN GREEN

JulıenGREEN Amerikalı bir anne babaya sahip, babanın Paris’teki işleri nedeniyle Fransa’da doğup büyümüş bir yazar. Öğreniminin büyük bir bölümünü ve askerliğini Fransa’da yapmış ve yapıtlarının hepsini Fransızca olarak yazmış.

26 Temmuz 2018

ALEMDAĞ’DA VAR BİR YILAN /SAİT FAİK ABASIYANIK

Sait Faik, Türk öykücülüğünün en büyük ustalarının başında gelir. Her öyküsü bize öykünün nasıl yazılması gerektiğini kavrattığı gibi sıradan insanlarında öykü malzemesi olabileceğini hatırlatır. Asıl gücünü de buradan alır sanırım.

17 Temmuz 2018

MODERATO CANTABİLE | Marguerite Duras

Bazı kitaplar vardır isimlerindeki ritim kendine çekiverir insanı “Moderato Cantabile* ” da böyle. Kitabın ritmi okumaya başlayıp bitirdiğiniz ana kadar size eşlik ediyor.

17 Temmuz 2018

RAHİME SARIÇELİK | KİMLİKSİZ ÖYKÜLER

Rahime Sarıçelik, Fransa ve Türkiye arasında gidip gelen “Kimliksiz Öyküler”de, toplumsal cinsiyet kavramını, hayatı soruşturuyor.

10 Temmuz 2018

İNSANA HİÇ RAHAT YOK KENDİNDEN | Grace Paley

Düşünen,sorgulayan,fikir üreten ve hayata böyle tutunan insanlar omuzlarına yük alarak yaşarlar hayatta.Ve bu düşünme hali her zaman yaşamı zorlaştırır.İşte bu kitap böyle bir zamanda karşıma çıktı benim.İnternette kitap seçkilerine bakarken.

9 Temmuz 2018

GÖĞÜ DELEN ADAM | ERİCH SCHEURMANN

Kitabın özgün adı “Der Papalagi”.Samoa’da yaşayan yerlilerin beyaz insana verdikleri ad.Kitabı;bu kabilenin reisi Tuavii’nin sesinden dinleriz.Şöyle der Tuiavii;Papalagi göğü delen anlamına gelir.Samoa’ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti.

9 Temmuz 2018

GÖKKIR'IN BAHAR DANSI | HASAN AYDIN

“GÖKKIR’IN BAHAR DANSI” yazarın ilk öykü kitabıdır. Yazar, çocukluğundaki bir kuzusu ve bir tazısı ile olan dostluğunu anlatarak başlar öykülerine. Aralarındaki çocukça duygusal bağlılık, bir bardak pınar suyunun berraklığındadır.

28 Haziran 2018

Evlilik üzerine ‘Üç Yıl’...

Rus edebiyatının büyük ustalarından Anton Çehov’un evlilik kurumunu masaya yatırdığı yapıtı “Üç Yıl”, İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

27 Haziran 2018

Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı ‘Gölgeler’de edebiyat tarihimizin önemli isimlerinin müstearları bir araya gelip uzun bir öykü anlatıyorlar.

27 Haziran 2018

AŞK SENİNLE GÜZEL | HÜSEYİN GÖKÇE

''Aşk Seninle Güzel'' Türkiye ve Almanyada ki raflarda yerini aldı.

27 Haziran 2018

Natsuki İkezawa | Ağbeyine Çiçek Taşıyan Kız

Japon edebiyatını ben HarukiMurakami ile tanıdım ve sevdim.İki ülkenin iki Asya ülkesinin ortak yanlarını onunla keşfettim.Terk fark onlar daha sakin bir yaşamı severken bizim halk olarak hareketi sevmemiz sanırım!

27 Haziran 2018

Ahmet Ümit | Sultanı Öldürmek

O dönemde Osmanlı'yı imparatorluk haline getirmeyi hayal eden II. MehmedHan'nın ayrı dillerde, ayrı ırklarda ve ayrı dinlerdeki halkların bir arada bir gül bahçesi yarattığını kavraması, bence romanın en keyif veren yeri.

27 Haziran 2018

Saklı Bahçeler Haritası | Nermin Yıldırım

Kitap Rıdvan'ın masasına gizlice bırakılan mektuplar ile başlıyor. Suad ve Behiye 1930'larda İstanbul'da yaşayan dönemin kalburüstü ailelerinden birinin kızları.

18 Haziran 2018

URSULA K. LE GUİN | MÜLKSÜZLER

Ursula’yı ilk tanımam onun röpartajı ile oldu .Bu bilge yüzlü ,aydınlık ışıl ışıl bakan gözlere sahip kadında neydi bu kadar çekici olan?

18 Haziran 2018

Yüzün antropolojisi

‘Yüz Üzerine’de çok yönlü yaklaşımlarla yüzün antropolojisine dalıyor; mitoloji ve duygu hazinemizi saklayan, maskelediği kadar açığa vuran bu parçamızın varoluşun anlam kazanmasındaki değeri tartışmaya açıyor.

13 Haziran 2018

Bir adam, bir kadın, bir köpek

Bir adam, bir kadın ve bir köpek ekseninde dönen, bazen güldürüp bazen hüzünlendiren hikâyesiyle ‘Jules’, sevgiye, sadakate, fedakârlığa adanmış; birbirimizi ve kendimizi nasıl gördüğümüze dair sevimli bir roman.

13 Haziran 2018

100 soruda Oğuz Atay

'Tutunamayanlar’, ‘Tehlikeli Oyunlar’ ve ‘Oyunlarla Yaşayanlar’ gibi eserleriyle ölümsüzleşen Oğuz Atay’la tanışmak ya da daha yakından tanımak için...

4 Haziran 2018

Agatha Christie hayranlarına müjde!

Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı 'Örümcek Ağı', Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

4 Haziran 2018

Javier Marias | Acı Bir Başlangıç Bu

Javier Marias, ‘Acı Bir Başlangıç Bu’da Franco diktatörlüğünün bitip yeni bir dönemin başladığı yıllarda İspanya toplumsal hayatından renkli ve hüzünlü bir kesit sergiliyor. Marias’ın, son döneminde kaleme aldığı roman bir ustalık ürünü.

4 Haziran 2018

HADİ GÜLÜMSE | BELGİN BIYIKOĞLU

Belgin Bıyıkoğlu’nun ilk öykü kitabı ‘Hadi Gülümse’ eski bahçelerin tüm renklerinin içinden, hiçbir zaman unutulmayan bir geçmişe bakıp hatırlamayı seçiyor.

3 Haziran 2018

SÜLEYMAN BERÇ HACİL | RUANDA KIRSALI

Süleyman Berç Hacil’in ilk şiir kitabı satışta...

2 Haziran 2018

Michael Finkel'den 'Ormandaki Yabancı'

Yirmi yaşında evden kaçıp yirmi yedi yıl boyunca ormanda yaşayan, ihtiyaçlarını hırsızlık yaparak karşılayan ve sonunda tutuklanan Christopher Knight’ın hayat hikâyesi

30 Mayıs 2018

BU SU HİÇ DURMAZ | BÜLENT ORTAÇGİL

Şarkıcı ve söz yazarı Bülent Ortaçgil’in hayatı kitap oldu. Mahmut Çınar’ın kaleme aldığı Bu Su Hiç Durmaz kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı

24 Mayıs 2018

JALE SANCAK | UYANAN GÜZEL

Uyanan Güzel bütün olumsuzluklara rağmen sevgiye inananların, dünyayı yaşanılır bir yer haline getirmek için çabalayanların ete kemiğe büründüğü sımsıcak, umut dolu bir roman.

21 Mayıs 2018

Türk ve Dünya Edebiyatından 8 Muazzam Roman

İnsanı düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren zekice inşa edilmiş kurgularıyla Türk ve Dünya edebiyatından her insanın okuması gereken 8 Roman

21 Mayıs 2018

FASA FİSO | TEOMAN

Hayatına dair hikayelerin ve bugüne kadar verdiği röportajlardan alıntıların yer aldığı 'Fasa Fiso' adlı kitabını çıkardı.

20 Mayıs 2018

Cüneyt özdemir | Günebakan-Yaz Güneşinde Kurutulmuş Kelimeler

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Günebakan-Yaz Güneşinde Kurutulmuş Kelimeler adlı deneme kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

20 Mayıs 2018

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Sizin için seçtiklerimiz.

20 Mayıs 2018