Yazı-Yorum

Usta Yazarlardan Genç Yazarlara 11 Tavsiye
8 Ocak 2019

Usta Yazarlardan Genç Yazarlara 11 Tavsiye

 

1- Stephen King
 
"Öncelikle kendiniz için yazın, okurlar konusunda sonra endişelenirsiniz. Bir öykü yazarken o öyküyü öncelikle kendinize anlatırsınız. Aynı öyküyü yeniden yazarken ise başlıca göreviniz öyküye ait olmayan bütün öğeleri temizlemektir."
"Sihir sizin içinizdedir. İnanıyorum ki kötü eserlerin kökeninde korku vardır."
"Okuyun, okuyun ve okuyun. Eğer okuyacak vaktiniz yoksa yazmak için de ne vaktiniz ne de malzemeniz yok demektir."  
"Normalde görmeye alışık olduğunuz metaforları, teşbihi ya da herhangi bir söz sanatını sakın kullanmayın."
"Kısa bir kelimenin yeterli olabileceği yerde, uzununu kullanmayın."

3- Neil Gaiman
 
"Aklınızda bulunsun: İnsanlar bir şeylerin yanlış olduğunu söylediklerinde genellikle haklıdırlar ama tam olarak neyin yanlış olduğunu ve nasıl düzeltileceğini söylediklerinde, çoğunlukla haksızdırlar."

4- Margaret Atwood
 
"Kitabınızı, okuyup fikirlerini söylemeleri için bir ya da iki arkadaşınıza verin. Asla, duygusal ilişki yaşadığınız kişiye vermeyin, tabii ayrılmayı planlamıyorsanız."
"Ormanın ortasında oturup durmayın. Kaybolduysanız ya da tıkandıysanız, geldiğiniz yoldan geri dönüp başka bir yola girin. Karakteri değiştirin, zamanı değiştirin, açılış sayfasını değiştirin."

5- Ray Bradbury
 
"Para kazanma planları yapmayın."
"Sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz 10 şeyi listeleyin: Sevdiklerinizi yazın, nefret ettiklerinizi yok edin! (Tabii onlar hakkında da yazabilirsiniz)"
"Aklınıza gelen her şeyi yazın: Kelime birliği yaratıcılıkta meydana gelebilecek tıkanıklığı bozar, o yüzden her sözü yazmayı deneyin çünkü hiçbir şeyi test etmeden bilemezsiniz."

6- Terry Pratchett
 
"Dilbilgisi, noktalama ve imlayı hayatınıza sokun! Tüm o enerjik ve harika fikirleriniz cümleye dönecek sonunda."

7. Bukowski
“Dışarıya çıkmak için basurmuşçasına acıtmadığı sürece roman yazmayın.” Charles 2. “Biri ücret teklif edene kadar ücretsiz yaz; kimse 3 yıl içerisinde bir teklifle gelmezse, aslında odun kesmek için yaratılmışsındır.” Mark Twain

8. F. Scott Fitzgerald
“Bir birey ile başlarsan bir tip yarattığını görürsün, bir tip ile başlarsan hiçbir şey yaratamadığını.”

9. Muriel Rukeyser
 “İçinize deneyim çekip dışarıya şiir verin.” 5. “Kısa hikâye dediğimiz sadece tek bir ruh haline sahip olmalı ve her cümle hikâyeyi bu ruh haline göre yapılandırmalı.” Edgar Ellen Poe
“Gece yarısı yazmak için uykunuzdan uyandıran hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yoktur.” Saul Bellow

10. Stephen King
 “Kurgu yalandır, iyi kurgu yalanın içinde gizli gerçektir.”

11. Kurt Vonnegut
“Önemsediğin ve kalbinde başkalarının da önemsemesi gerektiğini hissettiğin bir konu bul. Gerçek duyarlılık budur, tarzını inandırıcı ve çekici yapacak dil oyunları değil.”