Yazı-Yorum

Umay Umay'dan 7 Alıntı
23 Haziran 2018

Umay Umay'dan 7 Alıntı
İlk müzik çalışmalarına 1990 yılında “Hush” grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek “Leprechaun” grubuyla başlayan Umay Umay, bir süre sonra rotasını edebiyata çevirmiştir. Kitaplarını eşcinsellere adamıştır. Kürtleri, eşcinselleri, devrimcileri ve Mardin'i anlatmıştır. Sizler için Orospu Kırmızı'dan Cevapsız Ağrı'ya uzanan bir derleme yaptık. 

 "O'nu bir çocuk gibi öpmüştüm. dışarı soğuk, ölür diye içime sokmuştum. kaybettim... 'elimde bir tek ben kaldım yalancı' diye bağırırken. artık onu bulamam, çünkü donmama hakkımı kazandım."
 
"Pirinç işlemeli bir aynada kırıldı yüzümün diğer yarısı. Herkes uyuyordu. Yüzümün yarısı benim. Yüzümün yarısıyla hep yarım öyküler anlatırım. Peki sen, yarım dudaklı bir kadını öpmek ister misin?"
 
“Olanları biliyorsun; artık hiçbir şey yapmayacağımdan korkuyorlar, daha güzel susacağımdan da. Sen beni koru. Yeni aşklar bulamadık, yeni kelimeler bulduk, yığdık çamaşır sepetine, kuru suyla yıkadık. Çok içmedik, çok seks yapmadık, az duman, yarı otomatik kurşun… Biliyorsun işte olanları. İnsan kötüdür ya da sonunda kötü olur. İyilikler hatırlanmaz çünkü görünmez melekler…”
 
"Dedi ki; kollarını dambıl kaldırarak güçlendiremezsin, git birine sarıl, sımsıkı sarıl.
Bin kilo kaldırsan, sarılmadan güçlenmez o kollar.''
 
"Çocuğa önce bir top hediye etmeli; oynayacak yerler araması ve bulması için...''
 
"Ölünceye kadar seni seveceğimi sanmıştım baba
Ama aşık oldum."
 
"Sana kimsenin okumaya cesaret edemediği bir şiire rastladığımı anlatmaya çalışıyorum. Anlayabiliyor musun?"