Yazı-Yorum

Polisiye Edebiyatın Başarılı Kalemi Raymond Chandler’danTavsiyeler
20 Haziran 2018

Polisiye Edebiyatın Başarılı Kalemi Raymond Chandler’danTavsiyeler
Polisiye edebiyatın günümüz okurlarına olan etkisi yazar adayları için de oldukça önemli bir yerde duruyor. Çünkü polisiyenin yarattığı olaylar zincirindeki merak, pek çok teknik konuyu da beraberinde getiriyor. Bir metnin yaratım süreci ve sonrası da elbette bu önemin dahilinde yer alıyor.

Polisiye edebiyatın başarılı isimleri arasında yer alan Raymond Chandler, bu konuda yazar adayları için bazı tavsiyelerde bulunmuş. Yazmış olduğu Şantajcılar Ateş Etmez, Elveda, Güzelim, Yüksek Pencere ve Playback gibi romanlarıyla tanınan yazar, özellikle polisiye yazacak olanlara bu alanda oldukça sağlıklı tavsiyelerde bulunuyor.

1. Hem asıl hadisenin hem de çözümün akla yatkın bir biçimde gerekçelendirilmesi gerekir.
2. Cinayetin de, keşfin de teknik açıdan kuvvetli olması gerekir.
3. Karakterler, durumlar ve atmosfer gerçekçi olmalıdır. Hikaye gerçek dünyada ve gerçek insanlar arasında geçmelidir.
4. Hikayenin gizeminden bağımsız olarak, bir öykü olarak değerinin olması gerekir. Yani soruşturmanın kendisi okumaya değer bir macera olmalıdır.
5. Zamanı geldiğince yapılan açıklama kolayca izah edilecek denli basit olmalıdır.
6. Hikaye makul düzeyde zeki okuru şaşırtmalıdır.
7. Çözüm ortaya çıktığında okura kaçınılmaz görünmelidir.
8. Her şeyi tek seferde yapmaya çalışmamak gerek. Havalı ve makul bir ortamda geçen bir hikayede şiddet dolu bir macera ya da tutkulu bir aşk hikayesi barınamaz.
9. Suçlu cezasını bir biçimde çekmelidir, bunun ille de kanun yoluyla olması gerekmez. Eğer dedektif düğümü çözmekte başarısız olursa hikaye çözümlenmemiş bir duygu yaratır ve ardında bir öfke bırakır.
10. Okura karşı dürüst olmaz zaruridir.

kaynak: sabitfikir