Yazı-Yorum

Öldükten Sonra Kıymeti Bilinen Yazarlar
19 Temmuz 2018

Öldükten Sonra Kıymeti Bilinen Yazarlar
Edebiyat tarihine damga vurmuş bazı isimler herkes kadar şanslı olmadı. Şimdi bilinseler de yaşadıkları dönemde tanınmayan veya kıymeti bilinmeyen isimlerin kimler olduğunu okuyunca “Dâhilerin kıymeti öldükten sonra anlaşılır" sözü size daha anlamlı gelecektir.

 1. Franz Kafka
Henüz 40 yaşındayken ölen Kafka'nın böyle şaheser eserlere sahip olduğu bilinmiyordu. Bu bilinmezlikte kendisinin de bir payı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

2. Edgar Allan Poe
Yaşarken 3 dolarlık ev kirasını ödeyemeyen Poe'nin öldükten sonra satılan el yazıları 10 bin dolara satıldı.

3. John Kennedy Toole
Alıklar Birliği kitabı Pulitzer kazandı. Fakat Toole öldüğü için buna şahit olamadı.

4. Mehmet Akif Ersoy
Milli şairimiz Mehmet Akif, İstiklal Marşı'ndan kazandığı ödülü hibe ederek eşine az rastlanır bir yüce gönüllülük göstermişti. Kıymeti hala anlaşıldı diyemeyiz ama böyle bir listede onu da anmadan geçemedik.

5. Stieg Larsson
Ejderha Dövmeli Kız kitabıyla öldükten sonra çok satanlar listesine giren bir diğer yazar. Larsson aynı zamanda gazeteciydi.

6. Lev Nikolayeviç Tolstoy
Listenin en enteresan isimlerinden biri. Zengin bir ailenin çocuğu olan Tolstoy, kendi isteği ile köye yerleşip eserlerinin telif hakkından bile vazgeçmiştir. Fakat şimdi eserleri tüm dünyada konuşuluyor.

7. Ömer Seyfettin
Şeker hastalığından dolayı ölen Ömer Seyfettin, sahipsiz zannedilip kadavra olarak kullanılmış fakat daha sonra haberdar olan arkadaşları tarafından defnedilmiştir. Ölümünün bile hazin bir hikayesi olan Seyfettin, öyküleri ile yaşatılıyor.

8. John Keats
Acı ve zorlukla geçirdiği 25 yıllık ömründe, sadece 6 yıl boyunca şiir yazabildi. Şimdi en büyük İngiliz şairleri arasında anılıyor.

9. Sabahattin Ali
Türkiye’de edebiyatın usta isimlerinden Sabahattin Ali, hapis cezasıyla ve işsizlikle yüzleşmiş, zor zamanlar yaşamıştı. Öyle ki, yazdığı ilk yazıyı bastırmak için uğraştan öte savaş vermiş ve basıldığı zaman da heyecanını yitirdiğinden dem vurmuştu. Şimdi kitapları çok seviliyor ve herkes tarafından okunuyor, okutuluyor.

10. Oğuz Atay
Çok genç yaşta beyin kanamasından ölen, ardında Tutunamayanlar gibi kült bir eser bırakan samimiyetin yazarı Oğuz Atay, bu ülkede kaliteli işler yapmanın peşindeydi. Ancak kitabının bir sonraki baskısını bile görmesi mümkün olmadı. Şimdi hepimiz biraz Selim'iz, bir Olric arıyoruz dertleşecek.

 
11. Arthur Rimbaud
Kısacık sansasyonel yaşamına sığdırdığı birbirinden güzel şiirleriyle tarihe kazınan Arthur Rimbaud'da öldükten sonra kıymeti anlaşılanlardan. Geniş çağlara tanıklık ettiği biliniyor.

 
12. Ahmet Hamdi Tanpınar
Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi eşsiz eserler kazandıran Ahmet Hamdi Tanpınar, parasızlık yüzünden hastalığına (karaciğeri) bile gereken ilgiyi gösteremedi. Bugün tüm eserleriyle hep aklımızda, kalbimizde anılıyor.