Yazı-Yorum

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?
27 Haziran 2018

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?
Kurgusal bir hikayeye dalmak beyin fonksiyonlarının işleyişinde değişiklik yaratabiliyor.

Brain Connectivity’de yayımlanan makaleye göre, yapılan bir araştırma sonucunda kurgusal bir kitap okunduğunda beyin fonksiyonlarının işleyişinde değişiklik olduğu, üstelik beyinde gerçekleşen değişikliklerin, kitabın bitirilmesinden beş gün sonra bile belirgin halde olduğu ortaya çıktı.
Emory Üniversitesi’ndeki bilim insanları, araştırmaya katılanlardan, milattan sonra 79 yılında geçen ve sevdiği kadını Vezüv Yanardağı’nın patlamasından kurtarmaya çalışan bir adamı anlatan, tarihsel gerilim kitabı Pompei’yi okumalarını istedi. Katılımcıların temel aktiviteleri, kitabın okunmasından önceki beş gün boyunca kaydedildi ve sonrasında da her bir katılımcı, romanı bölümler halinde dokuz gün içerisinde okudu. fMRI taramaları sonucunda her günün sonunda, beynin dil temelli sol temporal lobunda aktivitenin arttığı gözlemlendi. Buna ek olarak katılımcıların duyusal becerilerinde de artış olduğu görüldü.

Nörolog Gregory Berns, yaptığı açıklamada, “Fiziksel his ve hareket sistemlerinde gözlemlediğimiz nörolojik değişiklikler, roman okumanın sizi, bir anlamda başkarakterin bedenine aktarabileceğini gösterdi. İyi hikayelerin okuyucuları mecazi anlamda bir başkasının yerine koyabildiğini zaten biliyorduk. Şimdiyse bunun yanında biyolojik değişikliklerin de gerçekleştiğini söyleyebiliriz.” dedi.