Yazı-Yorum

Edebiyat Dünyasının Yeni Keşfi: Upas! | Ceyda Oktay
15 Şubat 2019

Edebiyat Dünyasının Yeni Keşfi: Upas! | Ceyda Oktay
Günümüz dünyasında en büyük problem kitaplara ulaşmak sanırım. Ulaşmaktan kastım kitapların fiyatları. İnsan ruhuna iyi gelen yanlarını bir tarafa bırakan belirli bir grubun, kitapları para kazanılan ticari araca dönüştürmesi anlatmak istediğim. Hal böyle olunca insan, ya ilgi duyduğu kitaplardan vazgeçiyor ya da PDF arayışında buluyor kendini. Birazdan tanıtacağım UPAS’ ta bu arayışa bir ışık yakma niyetinde.

UPAS, (http://upas.evvel.org/) insanların kitap okuma ve okutma alışkanlığının devam edebilmesi için, kendisini "poetikaya öncelik veren özgür bir yayın” girişimi şeklinde tanımlayan özgün bir site. Asıl amaçlarını “sıkı şiire öncelik vermek” ve “imgelemin özgürleşmesini sağlamak’’  şeklinde belirten UPAS, dijital yayıncılık sektörünün çok yeni olmayan sözcüsü. 1955 Şiir hareketinde,  Ece Ayhan ve İlhan Berk’in poetikasına öncelik veren UPAS; tek bir şiir akımına bağlı kalmadan, tüm poetikaları kucaklıyor. Tabii bunu yaparken de,‘‘Şiir herkesi sevmek zorunda değil!’’ demeyi de ihmal etmiyor. Kendilerini belli bir sınıfa ait hissetmeden şiirin kalbine dokunmayı istiyor! 
Şiirin yanında; çeviriye, öyküye kısacası edebiyatla ilgili tüm bağlara kucak açıyor.

Eylül 2018’den beri kar amacı gütmeden, edebiyatseverlerle birlikte olan UPAS’ı (http://upas.evvel.org/) incelendiğinizde; Zafer Yalçınpınar’ınİ lhan Berkiğne, Janset Karavin’in Uç Doğu -Yek-,Yonca Erderer’in Mai, Doğuş Furat’ın Sarı Kedinin Günlüğü, Furkan Berber’in Bir Ürkekliği Yaşatmak ..
Ve daha nicesiyle tanışmak için, hadi siz de UPAS’a bir göz attın!

Unutmadan sizde şiir ve kitap dosyalarınızı upasnesriyat@gmail.com’a gönderip, UPAS’ta yerinizi alabilirsiniz.
UPAS-Yayın’ın sosyal medya hesaplarını takip edip edebiyatla buluşabilirsiniz:
instagram: @upasyayintwitter: @upasyayinfacebook: upasyayin
Ceyda OKTAY