Yazı-Yorum

DÜNYA ÇAPINDA TANINAN FEMİNİST YAZAR VE AKTİVİST NEVAL EL SEDDAVİ’NİN “SIFIR NOKTASINDAKİ KADIN” ROMANI İPEK TAŞDAN’IN TEK KİŞİLİK YORUMUYLA SAHNEDE…
17 Aralık 2019

DÜNYA ÇAPINDA TANINAN FEMİNİST YAZAR VE AKTİVİST  NEVAL EL SEDDAVİ’NİN  “SIFIR NOKTASINDAKİ KADIN” ROMANI İPEK TAŞDAN’IN TEK KİŞİLİK YORUMUYLA SAHNEDE…
Duende Tiyatro’nun yeni oyunu “Sıfır Noktasındaki Kadın” 18 Aralık 2019 Çarşamba akşamı saat 20.30’da Kadıköy Boa Sahnede prömiyer yapıyor. Neval El Seddavi'nin Kanatır cezaevinde -bir görüş vaktinde- hayatının son anlarına tanıklık ettiği Firdevs'in öyküsü bu kez tiyatro sahnesinde -bir oyun zamanında- seyirciye açılıyor. Sondan bir önce; “kimsenin bilmediği o yere” gitmeden önce, kalabileceği tek yer olan bir belleğe emanet edilen bir yaşam öyküsü... Firdevs, gökyüzünden ansızın düştüğü ya da yerin yedi kat altından çıktığı bir çölde... Bu çöl bize uzak yakınlıkta...

 
2013 yılından bugüne şiir ve roman gibi farklı metin türlerini sahneye uyarlayarak kendi üslubunu oluşturan Duende Tiyatro’nun, Stefan Zweig’in “Satranç”, Edip Cansever’in “Çağrılmayan Yakup” oyunları bu tiyatro sezonunda da seyircilerle buluşuyor.
 
İpek Taşdan’ın sahneye uyarlayarak oynadığı “Sıfır Noktasındaki Kadın" oyununun dramaturjisi Evren Erbatur, hareket tasarımı Ufuk Şenel, sahne ve kostüm tasarımı Maryam Soudbar, ses tasarımı Gökçe Uygun, ışık tasarımı Alev Topal imzası taşıyor ve proje asistanı Simge Sabancılar.

 
İnsan iki kez doğabilir mi? Ömrünü, bedenini, benliğini avucuna alan tüm güçleri aşıp kendine bir beden, bir benlik yaratabilir mi? Bu bedenin, bu benliğin de ötesine geçebilir mi?  Küçüklüğünden beri merak dolu sorularla hayatı anlamlandırmaya çalışan Firdevs bulunduğu toplumun erkek egemen baskısını iliklerine kadar hissedecek ve bir hapishanede ölümü beklerken bulacaktır kendisini. Ne var ki bu, bütün maskeleri, ikiyüzlülüğü, yaptırımları bozarak örtbas edilmiş gerçeği ortaya çıkartan ve özgürlüğüne sahip çıkan Firdevs için bambaşka bir nokta olacaktır.
 
Neval El Seddavi’nin kaleminden bize ulaşan “Sıfır Noktasındaki Kadın”ın hepimizin yüzleşmesi gereken gerçekleri barındırdığını düşünen Duende Tiyatro, tiyatral düzlemde gerçek bir karşılaşma anına taşıdığı öyküyü seyircisiyle paylaşmayı bekliyor.
“Sıfır Noktasındaki Kadın” Hasan Özkaya Organizasyon Yapım ortaklığında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkılarıyla sahneleniyor. Oyun ayrıca 24 Aralık tarihinde Sahne Beşiktaş’ta izlenebilir.
 
 
 
Bilgi ve İletişim İçin:
 
Duende Tiyatro: duendetiyatro@gmail.com
Kadıköy Boa Sahne: Gişe - 0545 646 21 70 / bilgi@boasahne.com
Sahne Beşiktaş: 0212 259 10 45 / info@sahnebesiktas.com