Yazı-Yorum

Dostoyevski’nin Ölümsüz Eseri Karamazov Kardeşler’den 12 Alıntı
20 Haziran 2018

Dostoyevski’nin Ölümsüz Eseri Karamazov Kardeşler’den 12 Alıntı
Rus edebiyatının en önemli yazarları arasında yer alan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, yaşamı ve yapıtlarıyla dünya edebiyatına yön veren isimlerden bir tanesi oldu. Onun çağı, yapıtlarının içerisinde yaşıyor ve yaşadıklarından damıttıklarını yine aynı incelikle edebiyata dönüştürüyordu. Roman türünün en iyi örnekleri arasında gösterilen Karamazov Kardeşler de yine onun dünyasından doğan bir eserdi. Bugün halen daha en çok okunan kitaplar arasında gösteriliyor olması, Dostoyevski’nin yazarlığı hakkında pek çok bilgi sunuyor.

1. “Kardeşlerim, insanların günahından korkmayın, insanı günahlar içindeyken de sevin, çünkü bu, Tanrı sevgisine benzer bir şeydir ve dünyada sevginin doruk noktasıdır.”
2. “Dünyayı yeniden oluşturmak için insanların psikolojik olarak başka bir yola dönmeleri gereklidir. Bunu sağlamadan hiç kimseyi kardeş yapamazsın, bunu sağlamadan kardeşlik olmaz.”
3. “İnsanlar asla herhangi bir bilimi ya da çıkarı kullanarak mallarını ve haklarını birbirlerini gücendirmeden paylaşamaz.”
4. “Her şeyden her bir insanın payına düşen az olacak ve herkes şikâyet edecek, birbirini kıskanacak ve birbirini yiyecektir.”
5. “Şu anda, özellikle de yüzyılımızda her yerde hüküm sürmekte olan bir yalnızlık, ama henüz tamamen bitmedi ve henüz süresi dolmadı.”
6. “Çünkü şimdi insanların her biri kendi suratını en ziyade ayırmaya heves ediyor, yaşamı en dolu şekliyle kendisi yaşamak istiyor.”
7. “Bu arada da harcadığı bütün çabalardan dolu dolu yaşamak yerine tam anlamıyla bir intihar çıkıyor, çünkü insanlar kendi varlıklarını tam olarak belirlemek yerine tam anlamıyla yalnızlığa düşüyor.”
8. “Şimdi her yerde insan aklı, kişinin gerçek güvencesinin onun tek başına, bireysel olarak göstereceği çabayla değil, insanlığın bir bütün olmasıyla sağlanabileceğini alay edercesine anlamazlıktan gelmektedir.”
9. “Ama mutlak surette bu korkunç yalnızlığın da süresi dolacak ve herkes hiç de doğal olmayan bir şekilde birbirinden koptuğunu bir anda anlayacaktır.”
10. “İnsanoğlu, hayvanlara karşı büyüklük taslama! Onlar günahsızdır, oysa sen azametinle üzerinde yaşadığın dünyayı kirletiyorsun ve senin kirli izlerin senden sonra da kalacaktır.”
11. “Yalan söyleyerek dünyanın öbür ucuna gidersin ama geri dönemezsin.”
12. “Cehennem nedir diye düşünürüm. Şu hükme varırım; sevmenin artık imkânsız olduğuna dair çekilen acıdır.”