Yazı-Yorum

2019’da Vizyona Girecek Kitap Uyarlaması 7 Film
21 Ağustos 2018

2019’da Vizyona Girecek Kitap Uyarlaması 7 Film
Kitapların, özellikle de bestseller olanların en yakın arkadaşları şüphesiz ki film uyarlamaları! Gerek ülkemiz gerek yurt dışı sinemasının bir gözü daima yeni çıkan ve büyük yankı uyandıran kitaplarda. Bazıları kitabın hakkını vererek ortaya yeni bir film çıkarıyor, bazılarıysa kitapların okuyucuları için hayal kırıklığı oluyor. Ama bilinen bir şey var ki, elinizde sıkı bir hikâye varsa sinema perdesinin kapınızı çalması an meselesi! 2019 yılında vizyona girecek kitaplardan uyarlanan filmlerle size gelecekten haber getiriyorum!

1. The Irishman
The Irishman, Charles Brandt’ın memur ve suikastçı olan Frank Sheeran’ın itirafları üzerine kurguladığı ‘’I Heard You Paint Houses’’ adlı kitabından uyarlanıyor. Filmde, eski bir sendika lideri olan Frank’in nasıl bir mafya tetikçisine döndüğü gözler önüne seriliyor. Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu uyarlama filmde, Frank Sheeran’ı Robert De Niro oynuyor. Al Pacino’nun da filme dahil olması, iki büyük ustayı yıllar sonra bir arada seyretmemizi sağlayacak!

Bilim kurgu sevenlerin şimdiden haberini aldığı gibi X-Men serisi yoluna devam ediyor! Serinin on üçüncü ve yeni bir X-Men üçlemesinin ilki olan film, Marvel Comics’in X-Men karakterlerinden uyarlanan dünyanın en iyi bilim kurgu filmlerinden biri. Yönetmenliğini ve senaristliğini Simon Kinberg yapıyor. 14 Şubat 2019 bilim kurgu sevdalıların işaretlemesi gereken bir tarih olacak!

3. Greyhound
Yazar C.S.Foster’ın ‘’The Good Shepherd’’ adlı romanından uyarlanan film, II. Dünya Savaşı devrinde geçiyor. Usta aktör Tom Hanks’in bir donanma komutanını oynadığı film, Alman deniz altı araçlarından kaçıp Kuzey Atlantik’e doğru yol alan bir savaş gemisinin öyküsünü anlatıyor. Aaron Schneider’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Greyhound’un senaryo ve yapımcılığı da yine Tom Hanks’in ellerinde. Filmin 8 Şubat 2019’da vizyona gireceği bekleniyor.

4. The Voyage of Doctor Dolittle
’Traffic’’ filmiyle Oscar’ı kazanan Stephen Gaghar, 2019 yılıyla beraber karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. İngiliz yazar Hugh Lofting’in Doctor Dolittle adlı kitabı ve hayali karakterinden esinlenilen filmin başrolünü ise Robert Downey Jr. üstleniyor! Kitabın konusu, hayvanlarla konuşabilen Doctor Dolittle’nin bir papağan, bir köpek, bir maymun ve genç bir delikanlı ile çıktığı deniz maceralarını içeriyor. Film 5 Nisan 2019 tarihinde perdede olacak.

5. The Goldfinch
Amerikalı yazar Donna Tartt’ın 2014 Pulitzer Ödülü’ne layık görülen romanı, aynı adı taşıyan filmle karşımızda olacak. Theo Decker (Ansel Elgort) adlı 13 yaşındaki çocuğun annesini kaybetmesi, babası tarafından terk edilmesi ve evlatlık alındığı zengin ailenin içerisinde yaşadığı git geller, kitabın konusunu oluşturuyor. 1982’den bu yana 6 ödül kazanmış, aynı zamanda bir akademisyen olan John Crowley, filmin yönetmenliğini üstleniyor. Filmde ünlü aktris Nicole Kidman da yer alıyor. Filmin 2019 Ekim ayında perdede olacağı belirtiliyor.

6. IT: Chapter Two
Stephen King’in meşhur gerilim ve korku romanı olan ‘’O’’, beyaz perdeye ikinci kez taşınıyor. İlk filmde gördüğümüz çocuklar, serinin bu ikinci filminde artık büyümüş olacaklar. Sinema ve edebiyat tarihinin korku dalında çok yüksek bir yere sabitlenen ‘’IT’’, korku filmleri ve Stephen King hayranlarının mutlaka izlemesi gereken bir film. Yönetmen koltuğunda Andrés Muschietti oturuyor. Kesinleşen isimler arasında Jessica Chastain, James McAvoy ve Jay Ryan yer alıyor. IT: Chapter Two’nun Eylül 2019’da vizyona gireceği öngörülüyor.

7. Bond 25
Sinemanın en uzun soluklu serilerinden birine sahip olan James Bond, yirmi beşinci filmiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Birkaç kuşak birden yetiştiren, çok uzun soluklu James Bond’un yeni filminin yönetmenliğini, Trainspotting 1 ve 2’den tanıdığımız Danny Boyle üstleniyor. Başrolüyse usta oyuncu Daniel Craig canlandırıyor. Bond 25, 8 Kasım 2019’da izleyicisiyle buluşacak.