Yazı-Yorum

40 Ambar, 40 Yama

Şebnem İşigüzel | Tubanur İşcen

İlk baskısı 1993 yılında yapılan kitap öykü türünde ve Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandırmış yazara. Kitabın içindeki öyküler sıra dışı ve pek çok kişi için rahatsız edici olabilecek nitelikte. Öncelikle bu iki tanımı açmama izin verin.

20 Ağustos 2019

Duende Tiyatro 2019 - 2020 tiyatro sezonunda Neval El Seddavi'nin "Sıfır Noktasındaki Kadın" adlı eserini sahneye taşımaya hazırlanıyor. Bu hazırlık sürecinde araştırmamızı derinleştirmek üzere, kitabın okurlarıyla buluşmak;

28 Temmuz 2019

‘’Noradrenalin’in Edebiyata Açılan Kapıları’’ | Zeynep Eşin

Gotik kavramı birçok sanat dalında kullanılmıştır. Mimaride, resimde, müzikte ve edebiyatta söz konusu kavram belirli özellikler çerçevesinde kullanılarak bir tür yaratılmıştır.

11 Temmuz 2019

ALİCE İN WONDERLAND- LEWİS CARROLL| HATİÇE HAMARAT

Lewis Carroll (1832 – 1898)' un kendi el yazısı ile notlarına aktardığı hikayenin bütününe verilen addır. Orjinal notlardan oluşan kitap günümüzde İngiltere' de koruma altındadır.

11 Temmuz 2019

Fantastik Bir Dünya; Harry Potter | Nur Yüksel Öztürk

Harry Potter şüphesiz ki ülkemiz başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yoğun ilgi gören bir eser. 200 ülkede 55 dile çevrilmesiyle bir rekora imza atmıştır. Peki nedir bu fantastik kelimesi?

11 Temmuz 2019

Evren Erbatur - Oyuncusuz oyun? Seyircisiz seyir? / Panorama Radio

Her gösteri sanatçısının hayata dair bakış açısını seyirciyle paylaştığı bir öneridir. Kimi gösteriler ise alışılmadık yöntemler tasarlayarak bu fikri vurgulayıp, açığa çıkartırlar.

9 Temmuz 2019

Nuri İyem '' Babaya İyi Geceler'' | Fırat Işıkgil

Nuri İyem, 1915-2005 yılları arasında yaşamış,Anadolu halkının günlük yaşantılarından yaptığı gözlemleri resimlerine aktararak, sanat hayatı boyunca ağırlıklı olaraktoplumsal-gerçekçi eserler vermiş bir türk ressamdır.

15 Haziran 2019

Nazım'a Dair | Nur Yüksel Öztürk

''Ben bir insan, ben bir Türk şairi Nazım Hikmet ben tepeden tırnağa insan tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret...''

3 Haziran 2019

Prof.Pi Show İçin İzlenim | Evren Erbatur

Sıradan ile olağanüstünün, bilinç ile bilinç dışının tuhaf, hayret verici -ve üstüne üstlük hayra yorulan- bir kurguda harmanlanmasıyla oluşan rüyalar, fantastik sözcüğü ile uyum sağlamada en başarılı içeriklerden birini sunuyor.

17 Mayıs 2019

Fausto Zonaro '' Anne Sevgisi'' Fırat Işıkgil

‘Anne Sevgisi’ tablosunu ise 1900 yılındahaberini aldığı bir resim yarışmasına katılmak için tuval üzerine yağlıboya kullanarak çizmiştir.Zonaro resimde model olarak kız kardeşi Leonia ve küçük oğlu Faustino’yu kullanmıştır.

10 Mayıs 2019

SAİT FAİK ABASIYANIK

Saçım tek tük, sakalım ağardı.Fakat her zaman pencere önlerinde bir hayal bekledim.Ne kadar hakikat oldularsa , şimdi bütün hepsi o kadar hayaldir.’

10 Mayıs 2019

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin programı açıklandı. Bütün gösterimler ücretsiz.

26 Nisan 2019

BİR KÂİNAT YILGINI; FRANZ KAFKA | HATİCE HAMARAT

Kafka’nın hikâyesi yılgın bir denizden dünyayı izlemek gibi. Kendisi için bile tehlikeli olan bu derin adam yaşamı ve ölümü içinde barındırarak belki de en çok ölüme inanan tarafta.

21 Nisan 2019

Dünyanın Tiyatrosu | Evren Erbatur

Gerçek hayatın otantik trajedileri oralarda oynanırken. Neyimiz oluyor tiyatro? Salonların yaldızlı galeri ve balkonları, kadife koltuklar, sahnenin kirli kanatları, iyi cilalanmış oyuncu sesleri

21 Nisan 2019

Bir Kadın Korkusu Anlatısı Olarak Franz Kafka’nın Cezalılar Kolonisi | Emre Erbatur

Franz Kafka’nın Cezalılar Kolonisi adlı uzun öyküsü suç, ceza, işkence, aydınlanma, sömürgecilik gibi konuların analizine elverdiği kadar erkeğin imgelemindeki kadın korkusunu, erkeğin bu korkuyu örtbas ve bertaraf etme çabası

21 Nisan 2019

TATAR RAMAZAN’IN YARATICISI, ESARETİN VE MEZALİMİN ŞAİRİ, KERİM KORCAN

Yıl 1920…Müzeyyen pencereleri sancılı; firuze, ipeksi kubbeleri solgun; yüzyıllarına kökleşmiş sayrılıkla mâdun. Zamanında dünyanın en gözde medeniyeti olmuş, zahirde cihan imparatorluğu; batında ise ekonomisi esaret içinde, elem ve çile dolu.

21 Nisan 2019

Milena'ya Mektuplar | Beyza Büşra Erol

Mektuplarında o aşkını anlatırken biz de Kafka’yı daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz ve uğruna yazılan onca mektubun öznesini yani Milena Jesenska’yı tanımak için meraklanıyoruz.

21 Nisan 2019

Hayal Gücünüzü Tetikleyecek 5 Mikro Öykü

Farklı bakış açılarına sahip olmak için bizi teşvik edecek, tanıdık durumlara yeni bir perspektif sunma gücü olan ufak edebiyat cevherlerinin kısa bir derlemesine göz atalım.

18 Nisan 2019

Devrimci Aşık Frida Kahlo | Zeynep Eşin

Frida Kahlo 143 resim üretmiştir. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran ‘’gündüzlerin ve gecelerinin celladı’’ olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portreler çizmiştir.

13 Mart 2019

“Eski bir Tomris’ten...”: Tomris Uyar’ın İpek ve Bakır’ındaki ‘Kurban’ Üzerine | Emre Erbatur

Kitaptaki ‘Kurban’ adlı öykünün yazıldığı 1970 tarihi, Türkiye’nin ithal ikamecilikle hemhal olduğu yılları hatırlatması açısından ilginç.

13 Mart 2019

Acıyla Beslenen Bir Yazar: Virginia Woolf | Nur Yüksel Öztürk

25 Ocak 1882'de İngiltere'de dünyaya gelen, gerçek adı "Adeline Virginia Stephen" olan Woolf, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biridir. Hem feminist hem de modernist bir yazardır.

13 Mart 2019

Tomris Uyar’ın Gözlerinden | Hatice Hamarat

Bir Uyumsuzun Notları’nda “Günaydın Gece Yarısı” demişti o . Gülünce kısılan ve çocuksun bir hal alan gözlerden çıkan kıvılcımları aşka, hüzne, coşkuya ve özgürlüğe dönüştüren kadın Tomris Uyar.

13 Mart 2019

Virginia Woolf’un Mrs Dalloway’i Üzerine:  Yazınsal Bir Erkeklikler Tipolojisine Doğru |  Emre Erbatur

Birinci Dünya Savaşı kitlesel olarak katledebildiği insan varlığı bakımından yeryüzünün ilk büyük kıyımı oldu, kıyılmayanlarınsa ruhları onarılmaz acılara maruz kaldı. Bu acıların izleri hiç kaybolmadı.

13 Mart 2019

Sezai Karakoç ''İlk'' | Servan Erdinç

1955 yılının bahar ayında kaleme almış olduğu 'İlk' adlı şiir 'İkinci Yeniciler'in şiir poetikası ile en çok örtüşen şiir olmasının yanı sıra, gençlik yıllarının vermiş olduğu heyecanla yazmış olduğu en güzel şiirlerinin başında gelmektedir.

11 Mart 2019

Emek İle Yazıp Eşitlikle Okunsun Diye Yazı-Yoruz

8 Mart, kadının toplum içindeki sorunlarına, kadın emeği sömürüsüne, kadının ev içi ve ev dışında uğradığı eril iktidar baskısına, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına, kadının her alandaki mağduriyetine dikkat çeker.

8 Mart 2019

Bataille'nin Sarsıcı Merkezi | Zeynep Eşin

Bataille'nin sarsıcı merkezi olan konularından biride Kötülük konusudur, çünkü onun düşünce yaρısında kötülük hayatın en temel gerçeklerinden biri olarak belirir. Kötülük Bataille'ye göre bir ahlaktan yoksunluk durumu ya da ahlak yetersizliği değil

6 Mart 2019

Bir Tanıklık ve Sezgisellik Türü Olarak Felsefe | Emre Erbatur

Felsefeyle en çok ilgilendiğim dönem sevgili İskender Savaşır’ın İçgörü’deki Heidegger seminerlerini dinlediğim dönemdir. Doğrusunu isterseniz, temel metinleri okumadığım için pek bir şey anlamıyordum ama artık sezgilerime güvenmeyi öğrenmiştim.

19 Şubat 2019

Spinoza Problemi: Bir Nazi Subayının Paradoksu | Serhat Alper

Spinoza Problemi: Bir Nazi Subayının Paradoksu”, Yalom’un 2007 yılında gittiği bir davet sebebiyle Hollanda’da bulunduğu süre içerisinde Rijnsburg’daki Spinoza Müzesi’ni gezmesiyle ortaya çıkar.

19 Şubat 2019

Yalnız Bir Adam: Friedrich Wilhelm Nietzsche | Nur Yüksel Öztürk

Kimileri zamanda izler bırakır. Bıraktığı o izler gün geçtikçe daha da derinleşir. Friedrich Wilhelm Nietzsche bunlardan biri. Avrupa felsefe tarihinin en büyük düşünürlerinden. Onu bir kalıba koyamazsınız, sığdıramazsınız.

19 Şubat 2019

Edebiyat Dünyasının Yeni Keşfi: Upas! | Ceyda Oktay

UPAS, insanların kitap okuma ve okutma alışkanlığının devam edebilmesi için, kendisini "poetikaya öncelik veren özgür bir yayın” girişimi şeklinde tanımlayan özgün bir site.

15 Şubat 2019

ELİTİZM (SEÇKİNCİLİK) VE ATATÜRK’TEN BİR ÖRNEK | Fırat Işıkgil

Elit kavramı günümüze kadar çok farklı biçimlerde anlaşılmıştır. Kelime anlamı ‘seçkin’ demektir. Tarihte elit demek, elit olmayan halk tabakasının üzerinde olan kişi demektir. Antik Yunan’da elitizmin temsilcisi filozof Platon’dur.

15 Şubat 2019

Arka Evdeki Anne Frank

Anne Frank, Holokost’ta hayatını kaybeden, sayıları bir milyonu aşkın Yahudi çocuktan biridir. Saklandıkları süre boyunca, Anne korkularını, umutlarını ve yaşadıklarını kaydettiği bir günlük tutmuştu.

8 Ocak 2019

Usta Yazarlardan Genç Yazarlara 11 Tavsiye

Yazmak işi, kesinlikle hafife alınamayacak türden bir iştir. Çünkü duygularını, düşüncelerini, hatta hayallerini kağıda dökmek; tüm bunlarla milyonlarca insanı etkilemek ve beğenisini kazanmak; nasıl hafife alınsın ki?

8 Ocak 2019

Hümanist yazar ''Kurt Vonnegut''

İkinci Dünya Savaşı gazisi ve Amerikalı yazar Kurt Vonnegut, Mezbaha No 5, Kedi Beşiği, Şampiyonların Kahvaltısı gibi dünya çapında okurları olan kitaplarıyla biliniyor. Ayrıca tiyatro oyunları ve öyküleri de var.

8 Ocak 2019

Edebiyatın Latin Büyücüsü: Marquez | Zeynep Eşin

Gabriel García Márquez, yalnızca ortaya koyduğu yapıtlarla değil hayatı ve kişiliğiyle de dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olmuştur. İşte Nobel ödüllü Márquez hakkında bilmeniz gereken şeyler:

8 Ocak 2019

Dünyaca ünlü yazar ve şairlerin şiir üzerine sözleri

Şiir üzerine söylenecek ne çok söz var aslında değil mi? Gelin bu sözleri, işin ehlilerinden okuyalım. Ünlü yazar ve şairler, şiiri nasıl tanımladı?

8 Ocak 2019

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu ''İşaret Çocukları'' |  Servan Erdinç

"İşaret Çocukları" şiiri Abdurrahman Cahit Zarifoğlu şairimizin görüp şahit olduğu zulmet hayatı kapalı bir anlatım fakat sade bir dille okuyuculara sunmuş olduğu hem romantizm hem de realizm çizgisinde.

3 Ocak 2019

Mehmet Sezai Karakoç'un  ''Balkon Şiiri'' İnceleme |  Servan Erdinç

Şiir bir tablo gibi kendini bizlere gösterirken, bir yandan da okuyucuyu gerçeklerle tanıştırmak için modern dünyanın getirdiği yüksek binaların balkonlarıyla yüzleştiriyor.

19 Aralık 2018

Yeraltının Marjinal İsmi '' Bukowski'' | Zeynep Eşin

Yazarların anti-sosyal olması gibi bir klişe vardır. Bu klişe esasında Bukowski’ye de uyuyor. Oldukça dışa dönük bir insan olmasına rağmen Bukowski de insanlarla birlikte olmaktan pek de hoşlanmayan bir insan.

19 Aralık 2018

Idefix’in Araştırmasına Göre 2018'in En İyi 40 Romanı

Online kitap satış platformu idefix, ‘2018’in en iyi 40 romanı’nı seçti.

5 Aralık 2018

Hepimiz Gogol'un Paltosundan Çıktık!

Rus Edebiyatının mihenk taşı olarak kabul edilen “Palto”, Dostoyevski ve daha başka nice Rus Edebiyatçısına gebe olmuş bir eser niteliği taşır.

4 Aralık 2018

Unutulmuş Bir Başyapıt ''Max Blecher''

1938’de henüz 28 yaşındayken hayatını kaybetmesine rağmen modernist romanın en büyük yazarlarından kabul edilen Romanyalı yazar Max Blecher’in vaktiyle hiç ilgi görmeyen kitabı ‘Acil Gerçekdışılıkta Maceralar’, nihayet Türkçede.

4 Aralık 2018

Hayalleri Bir Parmağınızın Ucunda | Rukiye Türeyen

Söze, Jose Saramago’ nun o çok bilinen alıntısıyla başlamak istiyorum: ‘‘Herkes elinden geleni yapsa dünya kesinlikle daha iyi bir yer olurdu.’’

23 Kasım 2018

“Herkesin Bir Öyküsü Vardır” Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması

Sarıyer Belediyesi, “Herkesin bir öyküsü vardır” sloganı ile okuma yazmaya olan ilgiyi artırmak amacıyla “Fakir Baykurt Öykü Yarışması” düzenliyor.

19 Kasım 2018

Anne Özlemiyle Kavrulan Bir Derviş ''Kâmil Aydoğan'' | Ayşe Hicret Karakaya

2018 yılı Mayıs ayında aramızdan ayrılan Kâmil Aydoğan, 62 yılın sonunda, bürokrat kimliğiyle gerçekleştirdiği, bugün hâlâ yürütülen çok sayıda proje; çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış onlarca yazı...

19 Kasım 2018

Aşkın, Hürriyetin Unutulmaz Ustası '' Sabahattin Ali'' | Hatice Hamarat

"Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: ‘Dünyada neler gördünüz? ' dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki..." AŞKIN, HÜRRİYETİN VE İNSANIN UNUTULMAZ USTASI; SABAHATTİN ALİ

19 Kasım 2018

Harper Lee’nin Klasik Romanı Bülbülü Öldürmek | Zeynep Eşin

“… basit bir sırrı öğrenirsen her türlü insanla anlaşman kolaylaşır, Scout. Bir insanı anlayabilmek için o insanın baktığı açıdan bakmayı becerebilmelisin. Kendini onun yerine koyup her şeyi onun gördüğü gibi görmelisin.”

27 Ekim 2018

“50 ÖYKÜ SEÇKİSİ” ŞARTNAMESİ

Öykü Seçkisi 28 Ocak 2019 Tarihli Yazı-Yorum özel sayısı kapsamında yayımlanacak olan ''50 Öykü- 1 Kitap'' projesi kapsamında Türk Edebiyatının seçkin öykücüleri ile sizleri aynı kitapta buluşturmayı hedefliyor.

15 Ekim 2018

Öte Dünyadaki Hürriyet ''Germinal' | Ceyda Oktay

Avuç içine işlediği kömür karası hikâyesiyle hepimizin kalbine dokunan bir adam: Emile Zola. Nana, Meyhane ve nice eseriyle zihinlerde yer edinerek, zamanı aşarak sonsuzluk evreninde yer almayı başarmış bir yazar.

15 Ekim 2018

Bir Özgürlük Tutsağı | Füruğ Ferruhzad

Füruğ'un farkı sadece söyleyecek sözü olmasında değil, aynı zamanda bunu cesurca ifade edebilmesinde yatar. Cesurdu, sarihti ve açık sözlüydü. Kendisine yapılan tüm ağır muhalefete mukavemet edebilme gücüne karşın bir o kadar da naif ve kırılgandı.

15 Ekim 2018

“Büyülü gerçekçiliğin” Büyücüsü, Gabriel García Márquez | Kırmızı Pazartesi

Cinayetin işlenme süreci, öncesi ve sonrasıyla, irdelenmekle birlikte, cinayetin işleniş biçimi daha çok ele alınmış ve konu edilmiş. Bununla birlikte sosyoekonomik, sosyokültürel yapısıyla toplumu da irdeliyor Márquez romanda.

14 Ekim 2018

Seni Çok Mu Yalnız Bıraktılar Sevgilim? '' Oğuz Atay'' | Ceyda Oktay

Unutulanla bize seslenen Oğuz’a, tüm içtenliğimizin aslında insan olarak saklandığımız küçük kar küresinin bizi büyülediğinden kaynaklandığını söyleyebilir ve belki de sevmeye devam edebilirsin. Edebiliriz!

12 Ekim 2018

Kadınlar Neden Yazdıkları Her Mektubu Göndermezler? | Darian Leader

Eğer bir mektubu göndermemek aşk işareti olabiliyorsa, bir mektup almak aşkın bittiği anlamına mı gelir?

9 Ekim 2018

ŞEHRİN EN TEPESİNDEYİM NİNA! | ANTON ÇEHOV

Ah Nina…Onu duyumsuyorum;’’Temiz bir yürekten kopan bir çağrıda neden bir keder tınısı duydum, neden acıyla burkuldu yüreğim? Eğer bir gün hayatım sana gerekecek olursa gel ve al onu.’’

8 Ekim 2018

Türk edebiyatının ‘kaptanı' ölümünün 13. yılında anılacak

Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı iş birliğiyle, 10 Ekim 2018 Çarşamba akşamı 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikle anılacak.

4 Ekim 2018

TEPEBAŞI’NIN KÜÇÜK PRENSİ ''ALİ LİDAR'' | CEYDA OKTAY

Ne olsa kitabı, Tepebaşı dükünü ve okuyucuları yansıtabilir bilmiyorum. Onu okudukça hissettiğim hiçbir yerde bulamayacağım o sıcak, samimi ve sanki beni bana anlatmak için kaleme aldığı yazıları.

3 Ekim 2018

“Küçük Dünyanız Sizin Olsun” Diyen Büyük Kadın Tezer Özlü

Alabildiğine riyasız ve açık yürekli. Aklın ve deliliğin sınırlarında psikiyatri kliniklerinde gezinirken üzerine zorla giydirilmeye çalışılanları reddetti. Tıpkı ömrü boyunca tüm otoriteleri reddedeceği gibi.

10 Eylül 2018

Kitap Sayfaların'da Sesini Duyacağınız Kadın ''Jehan Barbur''

Eski usul bir güncenin ifşasıdır bu, mahremimdir. Akıl düşümü, ruh üşümesi, gönül çarpıntısıdır. En nihayetinde matbu bir hayata girizgâhımdır; yazmaya başlamama sebebe ithafımdır ve tüm anlatamadıklarıma.

3 Eylül 2018

Bir Kuş'un Uçuşu ''Anne Frank'' | Ceyda Oktay

Çocuk ve savaş kelimeleri yan yana durabilir mi? Peki ya şu çocuk kelimesi on altı yıllık yaşama ne kadar acı sığdırabilir? Bilmiyorum; bilemiyorum. Savaşı yaratan insan, neden içini öldürme güdüsüyle doldururken, çocukluğunu görmezden gelir?

2 Eylül 2018

Yer Altının Aydınlık Yüzü '' Hakan Günday'' | Ceyda Oktay

Kendimizi bir binanın tepesinden hep beraber boşluğa bırakmayışımızın tek nedeni yarındı. Loto'nun çıkma ihtimalini, aşık olunacak insanla tanışma ihtimalini, sonsuz mutluluk ihtimalini içinde barındıran o sihirli sözcük: Yarın.

2 Eylül 2018

Bir Umut Yazarı; Stefan Zweig | Nur Yüksel Öztürk

Zweig iç dünyasında yaşadığı duyguları yapıtlarına başarılı bir şekilde aktaran, özgürlüğüne son derece düşkün yazardır. Umut, onun için yaşamın vazgeçilmez kaynağıdır.

2 Eylül 2018

Cesare Pavese: İntiharı Sayıklamış Bir Şairin Yaşama Uğraşı

En büyük mutsuzluk yalnızlıktır. Bu o kadar doğrudur ki, en eksiksiz avuntu olan din, seni hayal kırıklığına uğratmayacak bir arkadaş – Tanrı – bulmaktan başka bir şey değildir.

1 Eylül 2018

José Saramago:

Ve biz şu anda beyaz körlük salgınına yakalanmış durumdayız. Körlük, insan aklının körlüğü için kullanılmış bir metafor.

25 Ağustos 2018

Charles Bukowski mizah ve ölümü anlatıyor

Çok az mizah var. Son iyi mizah ustası James Thurber adında biriydi. Mizahı öyle iyiydi ki, görmezden gelmek zorunda kalıyorlardı. Bu adam yüzyılın psikoloğu/psikiyatristi diyeceğiniz türden biriydi.

25 Ağustos 2018

Anton Çehov’un Maksim Gorki’ye anlattığı hayali

Bir gün beni Küçükköy’e, yanına çağırdı. Burada bir parça toprağı ve iki katlı, küçük, beyaz bir evi vardı. Bana “malikânesini” gösterip heyecanla konuşmaya başladı:

25 Ağustos 2018

Öyküyü öykü yapan nedir? Ursula K. Le Guin

Yazmak, mecrası ne olursa olsun, sözcüklerden oluşur; sözcüklerse bedenseldir, bedenden ve nefesten oluşur, beden tarafından alımlanır, bedenle hissedilir; sözcüklerin ritimleri bedensel ritimlerdir.

25 Ağustos 2018

‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

Yayın dünyasında yeni sezon için geri sayım başladı. Eylülden itibaren merakla beklenen kitaplar art arda raflardaki yerini alacak. Peki yeni sezonda bizleri neler bekliyor?

25 Ağustos 2018

Kitapseverlerin bayramı 30 Ağustos'ta Beylikdüzü'nde başlıyor!

5. Barış ve Sevgi Buluşmalarının bir parçası olan 2. Beylikdüzü Sahaf Festivali 9 Eylül'e kadar sürecek. Kuğulu Park'ın hemen yanındaki Cumhuriyet Caddesi'nde otuz üç sahaf ve üç plakçı standlarını açacaklar.

24 Ağustos 2018

Stefan Zweig’tan Korku Üzerine Söylenmiş Çarpıcı Aforizma

Zweig, hayatın geçiş yollarından öğrendiği her şeyi insanlarla paylaşmaktan çekinmemiştir. Kitapları ve yaşamı aslında bunun en iyi örneği. Bunlar arasında korku ve sessizlik kavramları üzerine söylediği sözler de oldukça önemlidir.

23 Ağustos 2018

YARATICI YAZMA ATÖLYESİ,  DOLUNAY  SANATEVİ'NDE BAŞLIYOR

Kendi kurmaca metinlerinizi yazarken yaratıcılığınızı daha iyi ortaya koyabilmek, iç görü kazanmak, temel yazım ve kurmaca teknikleri hakkında bilgi düzeyinizi yükseltmek, edebiyat dolu zaman geçirmek için…

21 Ağustos 2018

2019’da Vizyona Girecek Kitap Uyarlaması 7 Film

Kitapların, özellikle de bestseller olanların en yakın arkadaşları şüphesiz ki film uyarlamaları! Gerek ülkemiz gerek yurt dışı sinemasının bir gözü daima yeni çıkan ve büyük yankı uyandıran kitaplarda.

21 Ağustos 2018

Yaşar Kemal Efsanesi 27 Temmuz‘da vizyona giriyor.

2015 yılında hayatını kaybeden usta yazar Yaşar Kemal'in hayatını anlatan Yaşar Kemal Efsanesi belgeseli çekildi.

25 Temmuz 2018

BİR KARŞILAŞMANIN ARDINDAN | HATİCE HAMARAT

Albert Camus, Yabancı adlı romanında, hayatı yaşamaya değer görmeyen, ölümü bile rahatsız edici bir doğallıkla kabullenebilen, etrafındaki insanların düşünce kalıplarından uzak bir karakterin birinci ağızdan hikayesini anlatıyor.

24 Temmuz 2018

Eski Beyoğlu’nu Anlatan Okumanız Gereken 11 Öykü

İçinde Beyoğlu geçen ünlü edebiyatçılarımızın yazdıkları öykü kitaplarını ve bu kitaplardan etkileyici alıntıları derledik.

24 Temmuz 2018

Türk Edebiyatı’nın Mikro Boyutta 11 Kısa Hikayesi

Küçürek öykü türünde ilk olarak 1960’lı yıllarda, Richard Brautigan ve Spencer Holst gibi yazarlar, eserler vermeye başlamışlardır. Küreselleşmenin de etkili olduğu bu süreçte, küçürek öykü çağın tüketim anlayışına uygun bir türdür.

24 Temmuz 2018

Hayvanseverlerin Çok Seveceği 10 Kitap

Hayvan hakları, insan ve hayvanların ilişkisi, hayvan davranışları ve doğası üzerine yazılmış bilimsel kitaplardan önemli 10 tanesini sizlerle paylaşıyoruz.

24 Temmuz 2018

Yaşar Kemal’in 10 Romanından 10 Etkileyici Alıntı

Türk Edebiyatı’nın en önemli ustalarından, Yaşar Kemal’in seçtiğimiz 10 romanından 10 etkileyici alıntıyı sizler için derledik.

24 Temmuz 2018

Türk Edebiyatı’nın En Önemli 9 Deneme Kitabı

Hemen her konuda kaleme alınabilecek deneme, yazarına kişisel görüşlerini ifade etme ve dile getirdiği düşünceleri kanıtlama zorunluluğu yüklememesi açısından oldukça geniş bir olanak sağlar.

24 Temmuz 2018

Sait Faik Abasıyanık’ın En Güzel Hikayelerinden Alıntılar

Edebiyata ilgisi lise yıllarında başlayan Sait Faik’in en güzel öykülerinden alıntıları ve hayatından kesitleri derledik.

24 Temmuz 2018

Neden'i olan, nasıl'a katlanır.: Nietzsche'den 96 Aforizma

Felsefi görüşünde üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır.

19 Temmuz 2018

Erich Fromm'dan Sevmenin Sanat Olduğunu İspatlayan 8 Ufuk Açıcı Tespit

Erich Fromm, ünlü ruhblimci, toplumbilimci, düşünür ve yazar. Erich Fromm’un tüketim toplumunun sevgi ve sevme anlayışına dair görüşleri ve eleştirileri bir o kadar önemli.

19 Temmuz 2018

Kitap okumayı keyifli hale getirmenin 10 yolu

İşte tatil kitaplarını mecburiyetten çıkarıp, keyifli hale getirmenin yolları…

19 Temmuz 2018

Dünya Edebiyatı’nın En Güzel 15 Aşk Romanı

Anna Karenina, Kırmızı ve Siyah, Jane Eyre başta olmak üzere Dünya Edebiyatı’nda iz bırakmış en güzel aşk romanlarını derledik.

19 Temmuz 2018

23 Maddede 'Okumak Bizi Daha İyi İnsan Yapar' Mottosu

Muhtemelen bu yazıyı okuduktan sonra bir kitap edinmek isteyeceksiniz.

19 Temmuz 2018

Aziz Nesin’in 9 Romanından Eğlenceli Alıntılar

Gol Kralı, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika başta olmak üzere Aziz Nesin’in en önemli kitaplarını ve bu kitaplardan alıntıları derledik.

19 Temmuz 2018

Zadie Smith'ten yazmanın 10 kuralı

Elmore Leonard’ın 2010 yılında The New York Times’ta yayınlanan, “Yazmanın 10 kuralı” başlıklı yazısı, The Guardian’a günümüzün en ünlü yazarlarına ulaşmak ve onlara kendi kurallarını sormak için ilham verdi.

19 Temmuz 2018

Kitaplara Adeta Banyo Yaptıran 15 Bin TL Değerindeki Makine: Book Shower

Ülkemize Güney Kore'den ithal edilen kitap yıkama makinesi BookShower, okul ve kütüphanelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

19 Temmuz 2018

Perec'in 'Kayboluş'unun Hikayesi: İçinde Hiç 'e' Harfi Kullanılmadan Yazılan Kitap!

Aslen Polonya kökenli olan Georges Perec, deneyimledikleri büyük ve acı dolu savaşın emarelerinden biraz olsun kurtulmak için, Paris'e göç eden bir ailenin tek çocuğuydu.

19 Temmuz 2018

Çocuklarınızı Kütüphaneye Götürmek İçin 5 Önemli Sebep

Kütüphane alışkanlığı düşük olan bir toplumda bulunduğumuzu söylemek yalan olmayacaktır. Çoğu insanın kendisine en yakın kütüphanenin nerede olduğunu bilmediğini söylemek, gerçeği yüze vurmak olacaktır.

19 Temmuz 2018

Ömer Seyfettin'in Acı Ölüm Hikayesi!

Edebiyat dünyasında savaşı görmüş geçirmiş birisi olarak savaşı en iyi anlatan yazarlarımızdandır. Lakin bu usta edebiyatçı, feci bir şekilde hayatını kaybetmiştir.

19 Temmuz 2018

Öldükten Sonra Kıymeti Bilinen Yazarlar

Edebiyat tarihine damga vurmuş bazı isimler. Şimdi bilinseler de yaşadıkları dönemde tanınmayan veya kıymeti bilinmeyen isimlerin kimler olduğunu okuyunca “Dâhilerin kıymeti öldükten sonra anlaşılır" sözü size daha anlamlı gelecektir.

19 Temmuz 2018

Şair Metin Altıok’un bestelenen 10 şiiri

Sivas Katliamı‘nda hayatını kaybeden şair Metin Altıok için bir araya gelen ve onun şiirlerinin bestelerinden oluşan hayli kapsamlı bir saygı albümü.

16 Temmuz 2018

Ahmed Arif’in Cemal Süreya’ya Gönderdiği Mektuplardan 7 Alıntı

Ahmed Arif’in Cemal Süreya’ya “Cemo Baboş, Cemo Kurban” diye seslenerek başladığı, 1966-1970 yılları arası gönderdiği özel mektuplardan oluşan “Cemal Süreya’ya Mektuplar”, Fikret Otyam’ın önsözüyle Alaca Yayınları’ndan çıktı.

16 Temmuz 2018

Çağdaş Alman romanının öncüsü sayılan Rainer Maria Rilke

Şiirlerinin yanı sıra çağdaş Alman romanının öncüsü sayılan Malte Laurids Brigge'nin Notları adlı eseriyle de ün kazanan Rilke, ekonomik bunalımların ve kapitalist gelişmelerin belirlediği sanattan uzak bir çağın içinde yetişmiş

16 Temmuz 2018

Orhan Bener’in Öykülerinde Geçen 12 Ezber Bozan Cümle

Türk öykücülüğüne kendine has bir bakış ve dil işçiliği getiren Vüs’at Orhan Bener, edebiyatımızın en önemli kalemleri arasında yer alır.

16 Temmuz 2018

Sabahattin Ali’nin Ölümsüz Eseri İçimizdeki Şeytan

Edebiyatımızın en önemli kalemlerinden Sabahattin Ali, sıklıkla irdeleyip eleştirdiği toplumsal yapıyı eserlerinde ince ince işlemiştir. Bu eserlerinden birisi; İçimizdeki Şeytan.

16 Temmuz 2018

Usta Öykücü Cemil Kavukçu’nun Eserlerinden İçimize Hayaller Düşüren Cümle

Edebiyatımızın en kıymetli yazarları arasında yer alan Cemil Kavukçu, yarattığı öykülerinde önemli bir yazınsal süreç yaratır. Onun yapıtlarında karşımıza çıkan dünya her zaman için yaşayan ve nefes alıp veren birikimlere sahiptir.

15 Temmuz 2018

Bilge Karasu'nun Edebi Kişiliği

1930 İstanbul doğumlu olan yazar ve aynı zamanda felsefeci erkek yazarlarımızdandır. Türk roman, öykü ve deneme yazarı olarak geçer kaynaklarda.

13 Temmuz 2018

20 Maddeyle Şair Metin Altıok

“Ne zaman bir dosta gitsem, evde yoklar” deyip, sonra dostlarıyla bir ateş cehennemindeyken “Yaşamak görevdir bu yangın yerinde / Yaşamak, insan kalarak” diyebilen, özlemi 21 yıldır içimizi yakan bir güzel insanı, Metin Altıok’u anlattık sizler için…

13 Temmuz 2018

Leyla Erbil’in Kitabından Önemli Alıntılar

Leyla Erbil, görünenin ardındakiyle ilgileniyor, insan ruhunun en tekinsiz sokaklarında korkusuzca dolaşıyordu.

13 Temmuz 2018

Kitaplar Üzerine Söylenmiş Sözler

Binlerce kitap okuma üzerine olan sözlerden mahrum kalmamak lazım. ''Faydalı bir iş istiyorsan, okumaya basla!''

13 Temmuz 2018

Daha Okumadıysanız!.. Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Sizin için Seçtiğimiz, Türk edebiyatına damga vuran 20 büyük eser...

2 Temmuz 2018

Tüm zamanların en iyi yazarları

Önemli yazarların oylarıyla belirlenen en iyi yazarlar listesinde, İngiliz oyun yazarı Shakespeare ilk sırada yer alıyor.

2 Temmuz 2018

Ünlü Türk ve Yabancı Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kitaplarını severek okuduğumuz yazarların, hayatlarını da merak ederiz genelde. Üç aşağı beş yukarı onlar hakkında kısa bilgilere de hakkımızdır. Dünyaca ünlü Türk ve yabancı yazarların, daha önce hiç duymadığınız, yönlerini

2 Temmuz 2018

14 Maddede ‘Aylak Adam’ Yusuf Atılgan

“Birden kaldırımdan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi. İçimdeki sıkıntı eridi…” diye başlar Aylak Adam. “Sustu. Konuşmak gereksizdi.

2 Temmuz 2018

Alman Edebiyatının Öne Çıkan 16 Yazar ve Eseri

Alman Edebiyatının geçmişten günümüze kadar inceleyerek öne çıkan yazar ve eserlerini listeledik.

27 Haziran 2018

Kafka: Babam odamın kapılarını göçerterek giriyor içeri...

Yazmak istiyorum. Alnımda sürekli bir seyirme. Odamda, evdeki gürültünün bu ana karargâhında oturmaktayım. Vurularak açılıp kapandığını işitiyorum tüm kapıların.

27 Haziran 2018

En Candan Şiirlerin Sahibi Cahit Zarifoğlu'ndan 52 Zarif Alıntı

Tıpkı soyadı gibi "zarif"ti, kırılgandı, hassasiyetini en derinde yaşamaktan mutluydu. Evet şair, yazar Cahit Zarifoğlu'ndan bahsediyorum.

27 Haziran 2018

Yaratıcılığınıza Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık

Bazı insanların doğuştan yaratıcı yetilere sahip olduğunu ve onlardan biri olmadığınızı düşünüyorsanız, bu düşüncenizi tekrar gözden geçirin.

27 Haziran 2018

Edebiyat Dünyasından 7 Yazar ve Hayatlarından 7 Farklı Öykü

Her yazar yazdıklarının içindedir ne kadar uzak olursa olsun. Yazarların hayatlarındaki bu aşk, intihar ve yaşam öyküleri ile edebiyatımızdaki farklı öykülere de ses olalım istedik.

27 Haziran 2018

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?

Kurgusal bir hikayeye dalmak beyin fonksiyonlarının işleyişinde değişiklik yaratabiliyor.

27 Haziran 2018

İflah Olmaz Bir Kitap Hastası Olduğunuzu Gösteren 21 İşaret

Kabul et, sen iflah olmaz bir kitap hastasısın.

27 Haziran 2018

Zülfü Livaneli'nin Son Ada Kitabından Düşündürücü 13 Alıntı

Zülfü Livaneli'nin kitaplarını yorumlarken parmaklarım bile keyifle yazıyorlar. Son Ada kitabı da, diğer eserleri gibi benzersiz güzellikte. Hiç sekmiyor.

27 Haziran 2018

Murathan Mungan'ın Farklı Yazılarını Birleştirdiği Kitabı Soğuk Büfe'den 20 Alıntı

Yine dopdolu, keyifli, düşündüren, gülümseten harika bir Murathan Mungan kitabı. Soğuk Büfe'ye buyurmaz mısınız?

27 Haziran 2018

Kristin Hannah'ın Kış Bahçesi Kitabından 7 Güzel Alıntı

''Onlara daha önce hiç bilmediği bir şeyi anlattığını hatırlayacak ; savaşın ateş, korku ve yolun kenarındaki hendeklerde yatan cesetlerden ibaret olduğunu.''

23 Haziran 2018

Umay Umay'dan 7 Alıntı

"Pirinç işlemeli bir aynada kırıldı yüzümün diğer yarısı. Herkes uyuyordu. Yüzümün yarısı benim. Yüzümün yarısıyla hep yarım öyküler anlatırım. Peki sen, yarım dudaklı bir kadını öpmek ister misin?"

23 Haziran 2018

Agatha Christie hakkında bilinmeyen 125 gerçek!

İşte Christie'nin kahramanlarını yaratmasından ilk kitabının basılmasına, özel hayatından oyunlarının ardındaki sır perdelerine kadar bilinmeyen pek çok gerçek:

23 Haziran 2018

İyi Bir Kitap Okuyucusu Olabilmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 13 Şey

Kitap okumak tek başına çok değerli bir şey olsa da daha değerli bir kitap okuma hali muhakkak ki mevcuttur. İyi ve bilinçli bir kitap okuyucusu olabilmek için yapılabileceklerle alakalı bir kaç başlık çıkardık.

22 Haziran 2018

Albert Camus'den mutluluk ve mutsuzluk üzerine...

Prensiplerine bağlı kalmayı, mutluluğa yeğleyenler, kendilerini şartladıkları koşullar dışında mutlu olmayı da reddederler. Eğer kazara mutlu olurlarsa, elleri ayakları dolanır, mutsuzluktan mahrum kaldıkları için mutsuz olurlar.

22 Haziran 2018

Edebiyatımızın Ölümsüz Çınarı Ahmet Hamdi Tanpınar’dan 12 Unutulmaz Şiir

Ahmet Hamdi‘nin şiirlerinde karşımıza çıkan yaşam, her dönemin farklı okumalarıyla yeni bir yorumun kapılarını açmaya imkan sağlamaktadır.

22 Haziran 2018

Bir Şairin Polonya’dan Beyoğlu’na Uzanan Umut Dolu Yolculuğunun Hikayesi

Hikayesi pek bilinmeyen, eski dönemlerde sıkışıp kalmış yolculuğuyla Polonyalı şair Adam Mickiewicz‘le tanışın…

22 Haziran 2018

Edgar Allan Poe’nun Eserlerinden Yaşamı Sorgulayan 21 Sarsıcı Aforizma

Edgar Allan Poe‘nun yarattığı dünya kendi içerisindeki karanlığı aydınlatacak kadar hayat taşıyordu. Ancak sonrası, edebiyat yaratımının yazardan bağımsız kalamayan ayrıntılarında gizliydi.

22 Haziran 2018

Demir Yerlerin, Bakır Göklerin Yazarı Yaşar Kemal’in 15 Şiiri

Eserlerindeki kendine özgü şiirsel anlatımı, insan ve doğa betimlemeleriyle Türk Edebiyatının Homeros’u olarak nitelendirilen Yaşar Kemal

22 Haziran 2018

Nazım Hikmet’in Tutkulu Aşkı Vera İçin Söylediği Kalbinize Dokunacak Cümleler

Nazım Hikmet ve Vera Tulyakova 1955’te tanışmalarının ardından, Vera’nın eşinden ayrılması ve beraber yaşamaları için elinden gelen her şeyi yapar. Tutku dolu bir aşktır yaşadıkları.

22 Haziran 2018

Kadın Mücadelesini Anlamak Adına Herkesin Okuması Gereken 10 Kitap

Kadın mücadelesi hayatın her alanında, sokakta, evde, okulda, siyasette, sanatta devam ederken edebiyatta da yer edindi ve eserler ortaya kondu.

22 Haziran 2018

Mihail Bulgakov'un Yasaklı Kitabı Köpek Kalbi'nden 8 Vurucu Alıntı

"Bir gün boş vaktim olursa insan beynini araştıracağım ve tüm bu sosyal kargaşanın sayıklamadan ibaret olduğunu ispat edeceğim."

20 Haziran 2018

Tezer Özlü’nün Yaşamın Ucuna Yolculuk Kitabından 12 Alıntı

“Yeryüzünün intiharları sonsuzdur. Biri, bir yerde intihar ettiğinde, bir başkası intihar etmeye hazırlanıyordur. Biri ölmeye başladığında, bir başka yerde yaşama başlıyordur diğeri.”

20 Haziran 2018

Turgut Uyar'ın Büyük Saat Kitabından 20 Güzel Şiir Alıntısı

Turgut Uyar Türk edebiyatının büyük şairlerinden biridir. YKY yayınevi ise Turgut Uyar'ın şiirlerini bir kitapta birleştirip önümüze sunuyor. Şubat 2013'te YKY Yayınları tarafından çıkarılan Büyük Saat şiirseverlerin vazgeçilmez bir kitabı oldu.

20 Haziran 2018

Başlanılan Kitabı Bitirememe Sorunu Nasıl Aşılır?

Ben dahil birçok insan okumaya başlanılan kitabı bitirme konusunda sorun yaşayabilmektedir. Ne kadar iyi bir okuyucu olursanız olsun veya elinizdeki kitap ne kadar iyi olursa olsun fark etmez.

20 Haziran 2018

Hasan Ali Toptaş'ı Etkileyen Tüm Eserlerin Listesi

Hasan Ali Toptaş'ın Harfler ve Notalar kitabı, bir dönem Milliyet Sanat Dergisi'nde yazdığı yazılardan, denemelerden oluşmaktadır. Bu yazılarında kendisinin etkilendiği, sevdiği kitapların, öykülerin isimleri de geçer.

20 Haziran 2018

Henry Miller’ın Yazarken Uyduğu 11 Kural

Henry Miller on Writing (Henry Miller Yazıyor), yer alan 'yazı kanunnamesi'nde yazarın kişisel notlarının yanı sıra evrensel tavsiyeler de yer alıyor.

20 Haziran 2018

4 Büyük Yabancı Yazarın Gözünden İstanbul

Türk sanatçılarının ilham perisi İstanbul’a, Ernest Hemingway’den Pierre Loti’ye dünya edebiyatının önemli isimleri de eserlerinde yer verdi.

20 Haziran 2018

Dostoyevski’nin Ölümsüz Eseri Karamazov Kardeşler’den 12 Alıntı

Dünyayı yeniden oluşturmak için insanların psikolojik olarak başka bir yola dönmeleri gereklidir. Bunu sağlamadan hiç kimseyi kardeş yapamazsın, bunu sağlamadan kardeşlik olmaz.”

20 Haziran 2018

Orhan Veli’den Nahit Hanım’a Aşk Dolu Bir Mektup

“Sadece senin bulunduğun şehir, senin bulunmadığın şehir diye bir şey var.”

20 Haziran 2018

Gülümseten Hikâyelerin Yazarı Rıfat Ilgaz’dan 4 İncelikli Şiir

Yazarın mizah yazarlığının yanı sıra yarattığı şiirler de insan duygusunu ortaya koyan ve umudu olumlayan dizelerden oluşmaktadır.

20 Haziran 2018

Kafka’nın Ölümü Üzerine Milena’nın Kaleme Aldığı Mektup

İnsanları ancak büyük duyarlığa sahip birinin tanıyabileceği biçimde tanıyordu, yalnızdı.

20 Haziran 2018

Kurt Vonnegut’tan Yaratıcı Yazının 7 İpucu

Çağdaş Amerikan yazarlarından Kurt Vonnegut, öykü yazmak için 7 ipucundan bahsediyor;

20 Haziran 2018

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandıracak Dokuz Kitap

Okumadan duramayan kitap kurtları olduğu kadar, nedeni ister disleksi olsun ister bir türlü sevememek, kitap okuma alışkanlığı olmayan pek çok insan var.

20 Haziran 2018

Savaştan Sonra Kaybolmuş Bir Kuşak: F. S. Fitzgerald ve Gertrude Stein

Amerikan edebiyatına iz bırakan isimleri barındıran bir nesil. Bu jenerasyon, savaşın getirdiği acıları, kayıpları, hayal kırıklıkları derinlemesine yaşayıp sonrasında onları ortak bir noktada toplayan değerler üzerine bir araya geldi.

20 Haziran 2018

Peri Masallarının Yazarı; Charles Dickens

Tüm zamanların en çok satan kitabının yazarı Charles Dickens hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? İki Şehrin Hikayesi’nin ünlü yaratıcısını merak ediyorsanız, bu yazıdan Charles Dickens kimdir öğrenebilirsiniz.

20 Haziran 2018

Hemingway'den Genç Yazarlara 7 Öneri

Ernest Hemingway konu edebiyat olduğunda oldukça zor beğenen ve yüksek standartlara sahip bir yazardı. Yine de genç yazarlara yol göstermek konusunda bir hayli yardımsever olduğunu da es geçmemek gerek.

20 Haziran 2018

Kısa Öykülerin Yaratıcısı Anton Çehov

Özellikle kısa öykülerinde yarattığı dünya, kendisinden sonra gelen pek çok yazara yaratıcılık ve yöntem konusunda yol göstermiştir.

20 Haziran 2018

Kütüphanenizde Bulunması Gereken İncelikle Yazılmış 21 Şiir Kitabı

Şiir, edebiyatın kendi halinde oluşunu kanıtlayan bir tür olarak vardır. Sayıklamadır, iç sestir, anlam kırılmasıdır, zamansız ve daima mekansızdır.

20 Haziran 2018

Yazmanın İyileştirici Etkisi Üzerine Yapılmış Bir Deney ve Sonuçları

Yazmak, okumaktan farklı olarak çok daha ayrıntılı ve bilinmeyen yönlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanabilir.

20 Haziran 2018

Edebiyatımızı Var Eden 21 Yazardan Çaresizlik Üzerine Söylenmiş Sözler

Hayatımıza yön veren ve onu üreten yazarların yaşanmışlıklarından yola çıkan metinler, edebiyat tarihinin ve okur kütüphanelerinin vazgeçilmez parçaları olurlar.

20 Haziran 2018

Polisiye Edebiyatın Başarılı Kalemi Raymond Chandler’danTavsiyeler

Polisiye edebiyatın günümüz okurlarına olan etkisi yazar adayları için de oldukça önemli bir yerde duruyor. Çünkü polisiyenin yarattığı olaylar zincirindeki merak, pek çok teknik konuyu da beraberinde getiriyor.

20 Haziran 2018

Edebiyat Dünyasına Dair Bilmeniz Gereken 15 İlginç Bilgi

Edebiyata dair bazı önemli bilgiler pek çok şey hakkında bize bilgi verebilir. Nesnenin ya da hikayenin tarihi olarak ele alacak olursak; bir yazarın üzerinde çalıştığı eser ile ilgili olan her şey, söz konusu bilginin etrafında şekillenebilir.

20 Haziran 2018

Bir özgürlük tutsağı: Furuğ Ferruhzad

Füruğ Ferruhzad, 1935 doğumlu İranlı şair, yazar, oyuncu, yönetmen ve ressam. Kısacık bir hayat yaşamış ama 32 senelik ömründe sanatın her alanına dahil olmayı başarmış bir kadın o.

19 Haziran 2018

Kelimelerin Görünmeyen Anlamlarında Yaşayan Jorge Luis Borges

Labirent ve ayna kelimelerinin yazarı Borges. O her sabah baktığımız aynalar, o hep filmlerde kaybolduklarını gördüğümüz labirentler yeniden anlam buluyor yazılarında.

19 Haziran 2018

Klasiklerin reklam afişleri

Reklam endüstrisinde kitapların yeri nasıldı? Klasikler için nasıl afişler kullanıldı?

19 Haziran 2018

Dünya Düşün Tarihine Damgasını Vurmuş 30 Etkili Filozof

Konfüçyüs, en iyi insanın bilge insan olduğu kanısındadır, ama kendisini bir bilge kabul etmez; pek az insanın bilge olmayı başardığını düşünür. Seçmeler'de "bir bilgeye rast gelmekten umudu kestiği"ni söyler.

19 Haziran 2018

İlham Veren, Ufuk Açan Virginia Woolf Sözleri

Virginia Woolf, edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından biri şüphesiz. Sizler için kitaplarından sözleri derledik.

19 Haziran 2018

Sevdiğimiz yazarların çocuk kitapları

Siz sevdiğiniz yazar ya da şairlerden hangisinin çocuk kitapları olduğunu biliyorsunuz?

18 Haziran 2018

Bağımsız şair ve fikir babası Behçet Necatigil

Modern Türk Şiirinin önde gelen şairlerinden Behçet Necatigil, herhangi bir edebi akıma katılmamış, şiirlerini ve fikirlerini bağımsız dile getirmeyi tercih etmiştir.

18 Haziran 2018

Baba Sevgisini Anlatan 13 Muazzam Şairden 13 Mükemmel Şiir

Baba Sevgisini Anlatan Muazzam Şairden derlemeler yaptık

17 Haziran 2018

Dünyaca ünlü yazar ve şairlerin şiir üzerine sözleri

Ünlü yazar ve şairler, şiiri nasıl tanımladı?

17 Haziran 2018

Oğuz Atay‘ın Babama Mektup Adlı Metni

Oğuz Atay‘ın yarattığı metinler gerçek içinde gerçek yaratan ve yarattığı gerçeği dönemsel koşulların da ötesinde bir yerde muhafaza ederek yaşatan bir dil kurgusuna sahiptir.

17 Haziran 2018

Düzenli kitap okumanın 8 faydası

Kitap okumak, fizyolojik, psikolojik, sosyolojik olarak hayatımızı etkiliyor. Peki düzenli kitap okuduğumuzda hayatımız nasıl etkilenir?

15 Haziran 2018

Hasan Ali Toptaş’tan yazmak üzerine öneriler

Şiirsel anlatımı ve derinlikli ifadeleriyle ilgi uyandıran romancı Hasan Ali Toptaş’tan yazmak üzerine öneriler…

15 Haziran 2018

10 ünlü eser ve yazarıyla Türk tiyatrosu

Türk tiyatrosundan 10 özel eser ve yazarları.

15 Haziran 2018

Çok yönlü bir kültür adamı: Abidin Dino

Abidin Dino'yu çok yönlü bir kültür adamı olarak tanımlayabiliriz. Çağdaş Türk Resminin öncülerinden olmasının yanında, o aynı zamanda bir yazar, karikatürist ve film yönetmeni.

15 Haziran 2018

Kürk Mantolu Madonna’dan yürek burkan 22 söz

Sabahattin Ali'nin acıyla yoğurduğu Kürk Mantolu Madonna'da aşktan doğmuş 22 söz.

15 Haziran 2018

Shakespeare'nin Hamlet'inden insana dair 15 alıntı

William Shakesperae’nin Hamlet’inden insana dair sözleri sizler için derledik...

15 Haziran 2018

Değerli yazarların yazmak hakkında kurdukları cümleler.

Yazmak, kimileri için bir hobi olmuştur; kimileri için ise gereklilik. Ama bazıları için yazmak, yaşamanın ta kendisidir. Peki yazmak sizin için ne ifade ediyor?

15 Haziran 2018

Tatil kitaplarla güzel!

Kitaplarla müzeleri keşfedebilir, zamanda yolculuk yapabilir, mitolojik kahramanlarla tanışabilir ya da bir satranç ustası olabilirsiniz. Birbirinden eğlenceli, maceralar yaz tatilini kitaplarla güzelleştirmek isteyen çocukları bekliyor.

15 Haziran 2018

Türk şair, yazar, düşünce adamı Onat Kutlar

Onat Kutlar Kimdir? Onat Kutlar'ın Hayatı Eserleri Kitapları Edebi Kişiliği..

13 Haziran 2018

Can Yücel kimdir? Can Yücel kitapları şiirleri ve hayatı

Can Yücel kimdir? Can Yücel kitapları nelerdir? En meşhur Can Yücel şiirleri hangileri?

13 Haziran 2018

Virginia Woolf'un çalkantılı hayatı hakkında 8 şey

76 yıl önce bir kadın kimselere bir şey söylemeksizin eteğine taşlar doldurarak Ouse nehrininin soğuk sularına kendini bıraktı. Cansız vücudu olaydan iki hafta kadar sonra bulunabildi.

13 Haziran 2018

Attila İlhan Şiirlerinden Yüreğimize Kazınmış Unutulmaz Dizeler

Türk Edebiyatının usta kalemi, Türk şiirinin kasketli şairi Attila İlhan’ı dillerden düşmeyen, gönüllere işlemiş şiirlerinden alıntılarla hatırlamak istedik.

13 Haziran 2018

17 Maddede Portekiz’in Nobelli Muhalif Sesi José Saramago

Mevcut düzeni sevmedi. İktidarla zoru vardı. Virgül ve noktadan başka noktalama işareti bile kullanmadı. José Saramago kimin sesi çok çıkarsa, ona hak verdiğimizi defalarca yüzümüze vurdu.

13 Haziran 2018

Duygulu Anlatımıyla Jale Sancak'ın Ansızın Gelen Kitabından 15 Alıntı

"Bütün duygularını denetlemek, insana özgü bütün duygulanımlarını değiştirmek, isteklerini susturmak, günahtan ruhunu uzak tutmak, dünyevi hırslarını yenebilmek... var mıydı bunu başarmış tek kişi?"

11 Haziran 2018

Dünya Edebiyatına Damga Vuran 25 Büyük Yazar Hakkında Bilmediğiniz Sırlar

Robert Schnakenberg'in kaleme aldığı Büyük Yazarların Gizli Hayatları kitabında öyle hikayeler var ki; yıllardır hayranı olduğunuz yazarları tüm insani yönleriyle tanıyabilirsiniz.

11 Haziran 2018

“Yazmak” ve “Yazarlık” Üzerine Filmler

Yazarlık ve yazmak, bir filmin doğrudan konusu olduğunda izleyenin merak edeceği ve filmi çekenlerin de ilk değineceği konu, yazarın yazma süreci

11 Haziran 2018

Nasıl Daha İyi Bir Okur Olunur?

Okurken, eğlence duygusunu korumaya çalışın, ama bunun yanında kitapları derinlemesine okuma ve anlama keyfini de yabana atmayın.

11 Haziran 2018

Hasan Ali Toptaş'ın Yalnızlıklar Kitabından 15 Etkileyici Alıntı

Bir Gülüşün Kimliği ile giren ve geçen onca yılın ardından, edebiyatımıza birbirinden kıymetli öykü, roman ve deneme türünde eserler kazandıran yazarımız Hasan Ali Toptaş

11 Haziran 2018

Haruki Murakami Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Kitapları

Tüm zamanların en iyi yazarlarından biri olarak anılan Haruki Murakami ismini duymuş muydunuz?

11 Haziran 2018

Tarihte En Etkili 10 Filozof- Büyük filozoflar

En iyi ya da büyük filozofu belirlemek mümkün değildir. Tarihte oluşturdukları etki açısından sıralama yapılmaya çalışılmıştır.

11 Haziran 2018

Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan kadın yazarlar

Edebiyat alanında verilen en prestijli ödül olan Nobel Edebiyat Ödülü'nü almaya hak kazanan kadın yazarlar.

11 Haziran 2018

Herta Müller kimdir?

Dünyada prestiji en yüksek ödül olarak kabul edilen Nobel ödüllerinden edebiyat ödülünü kazanan Alman yazar Herta Müller, 1953 yılı ağustos ayında Romanya’nın Almanca konuşulan, Banat’a bağlı Nitzkydorf’da dünyaya geldi.

11 Haziran 2018

Farklı Bir Bakış Açısıyla Türk Edebiyatının Unutulmaz Kadınlarından Leyla Erbil

Kelimelerle anlatmanın oldukça güç olduğu, ifade edilemez bir yazar, bir usta Leyla Erbil. İki çocuk annesi, birçok ödül sahibi, Türk edebiyatının cesur kadını.

11 Haziran 2018

Dünyaya 'Yabancı'Albert Camus Hakkında Bilmediğiniz 19 Bilgi

Ruhunu edebiyat ve felsefe arasında konumlandıran, hiç kimseye önderlik etmediği gibi, hiç kimsenin kuyruğuna da takılmayan özgür; kendine ve dünyaya yabancı bir ruh Albert Camus.

11 Haziran 2018

Sabahattin Ali'nin Hayatı ve Eserleri

25 Şubat 1907'de Edirne Vilayeti'nin Gümülcine Sancağı'na bağlı Eğridere kazasında doğmuştur.

5 Haziran 2018

Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları Başlıyor!

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin 2013 yılında Sabahattin Ali ile başlattığı geçen yıl Orhan Kemal’e adadıkları “Yılın Yazarı” serüveni bu yıl Sevgi Soysal’la sürecek.

5 Haziran 2018

Mark Twain Kimdir? Kitaplarından Alıntılar

Samuel Langhoɾne Clemens (30 Кasım 1835 ' 21 Nisan 1910), daha çok takma adı Maɾk Twain olaɾak biliniɾ, Ameɾikalı mizahçı, satiɾist, ɾoman yazaɾı, yazaɾ ve öğɾetmen.

5 Haziran 2018

Victor Hugo Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1802 yılında dünyaya gelen Victor Hugo, romantik akımı benimseyen en başarılı yazarlardan biridir.

5 Haziran 2018

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Anna Karanina, Diriliş, Savaş ve Barış gibi daha pek çok başarılı esere imzasını atan Tolstoy, yapıtlarıyla olduğu kadar hayat hikayesiyle de dikkat çekici bir yazardır.

5 Haziran 2018

Sabahattin Ali Sözleri ve Kitaplarından Alıntılar

Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Sırça Köşk gibi önemli eserleriyle hatırladığımız, günümüzde de oldukça popülerleşen Sabahattin Ali, onun önemli eserlerinden sözlerine göz atalım.

4 Haziran 2018

Kadın Filozoflar

Felsefeyle yalnızca erkekler ilgilenir algısı vardır. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki, Antik Çağ’dan günümüze kadar felsefe, müzik, sanat ve edebiyat gibi birçok alanda kadınların rolü de oldukça büyüktür.

4 Haziran 2018

Felsefe Nasıl Ortaya Çıktı

Felsefenin tanımlarına, ne olduğuna, nasıl ortaya çıktığına değindik...

3 Haziran 2018

Charles Bukowski'den kadınlara dair hazmedilmesi zor 12 söz

Charles Bukowski'nin yaşamı ve edebiyatını kadınları anlamaya yönelik geçirdiğini söylemek abartı olmaz. Kadınlar üzerine bu kadar kafa patlatmış bir yazarın ağzından kadınlarla ilgili sarfedilmiş 12 hazmedilmesi zor söz

3 Haziran 2018

Yeraltı Edebiyatı Nedir? Yeraltı Edebiyatından Bir Kaç Örnek

Yeraltı edebiyatı (underground literature); 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında temelleri atılan, aykırı, eleştirel, görece ahlaksız ve otorite tanımaz bir edebiyat akımıdır.

3 Haziran 2018

Nazım Hikmet Ran Hakkında Herşey

Güzel yüzlü şair olarak bilinen Nazım Hikmet Ran

2 Haziran 2018

10 Maddede Hüzünlü Hayatların Yazarı Orhan Kemal

Değerli edebiyatçımız Orhan Kemal’i saygıyla anıyoruz ve hayatından ilginç anektodlarla sizi baş başa bırakıyoruz.

2 Haziran 2018

Zamana meydan okuyan şair Ahmed Arif

“Dayan kitap ile Dayan iş ile. Tırnak ile, diş ile, Umut ile, sevda ile, düş ile… Dayan rüsva etme beni.”

2 Haziran 2018

Şiir İşçisi Turgut Uyar

Şiirin bu dev ismi 4 Ağustos 1927 tarihinde Ankara’da, altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi.

30 Mayıs 2018

SAHAFLAR 9-17 Haziran’da KADIKÖY’DELER

Kültür ve sanatın başkenti Kadıköy’de, geçmişten günümüze bir kültür köprüsü vazifesi gören sahaflar 10.00-22.00 saatleri arasında sizleri bekleyecekler.

30 Mayıs 2018

Türkiye kitap okumada Avrupa ülkelerini geride bıraktı

Eurostat verileri Türklerin birçok Avrupa ülkesi vatandaşından daha fazla kitap okuduğunu ortaya koydu.

30 Mayıs 2018

Fatma Aliye Topuz | TÜRK EDEBİYATININ İLK KADIN ROMANCISI

Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınan Fatma Aliye 9 Ekim 1862'de İstanbul'da doğdu.

30 Mayıs 2018

Türk Edebiyatının önemli 5 kadın yazarı

Türk Edebiyatı’nda birbirinden önemli kadın yazarlarımız var. Bu yazarların birçoğu sadece yurt içinde değil yurt dışındaki başarılarıyla da göğsümüzü kabartmış.

30 Mayıs 2018

TOMRİS UYAR

Sanki bu şehrin başına bir felaket gelmişti. Sanki herkes apar topar göçmeye hazırlanmış, o telaş içinde fazla yük olmasın diye başkalarının gözünde hiçbir değer taşımayan, yalnızca kendi geçmişini diri tutan ufak tefeğini alelacele elden çıkarmıştı.

30 Mayıs 2018

Türk Edebiyatının Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Öykü Kitabı

Sait Faik, Haldun Taner, Oğuz Atay, Yaşar Kemal, Tomris Uyar ve Orhan Kemal başta olmak üzere Türk öykücülüğünün en değerli isimlerini ve çok değerli hikayelerini derledik.

28 Mayıs 2018

Fazla Şiirden Ölen Şair’ Edip Cansever

"Bu şiirler çok güzel, hepsi de güzel. Ama hiçbiri şiir değil!" Tabi bu yargı iyiden iyiye yadırgatıyor beni, gene de anlamış görünerekten çıkıyorum dışarı. Çıkmadan daha başka şeyler de söylüyor.

28 Mayıs 2018

Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

Friedrich Nietzsche kimdir sorusuna cevap bulmak için bu yazıya göz atmalısınız.

27 Mayıs 2018

Paulo Coelho | ALINTILAR

Başarılı bir yazar olarak kariyerine başlamadan önce Brezilya'nın önde gelen şarkı sözü yazarlarından biriydi. Bir sürede gazaetecilik yapmıştır. 1986 yılında Santiago yolunda yürürken çok eski İspanyol hacılarına rastlar.

27 Mayıs 2018

Yusuf Atılgan'ın kitaplaşmamış yazıları

Atılgan’ın yazdıktan sonra yaktığı romanı “Eşek Sırtındaki Saksağan”ın, yazarın sandığında bulunan giriş bölümüyle birlikte el yazılarından derlenen notlarını, şiirlerini, dergilerde kalmış kısa öykülerini ve yaptığı çevirilerden örnekleri içeriyor.

27 Mayıs 2018

Kitap fuarının onur yazarı Selim İLERİ

Bu sene 10-18 Kasım arasında düzenlenecek 37. İstanbul Kitap Fuarı’nın teması ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ olarak belirlendi.

27 Mayıs 2018

Murakami maratonunun ilk 168 sayfası

Haruki Murakami’nin 29 yaşındayken işlettiği caz-bar’dan eve döndüğünde mutfak masasının üstünde kaleme aldığı başlangıç eseri ‘Rüzgârın Şarkısını Dinle’, nihayet Türkçede.

27 Mayıs 2018

Kitap Nasıl Okunur? | Ayşe Özbek

Kitaplar, okunmak ve dünyayı daha iyi anlamak içindir. Peki kitap nasıl okunur? Daha iyi bir okur olmak ve okuduğumuz kitaplardan daha iyi faydalanabilmek için bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

24 Mayıs 2018

ZUZU İLE BABASI | REFİK DURBAŞ

Refik Durbaş’ın minik okurlar için kaleme aldığı 'Zuzu ile Babası'ndaki meraklı Zuzu ve babasının maceralarına ortak olmak herkese iyi gelecek.

24 Mayıs 2018

Tarihte bilinen ilk kadın şair, ENHEDUANNA

DÜNYADA BİLİNEN İLK ŞAİR BİR KADINDIR

23 Mayıs 2018

Nikolay Gogol, hakikatin peşinde kendi ölüm yolculuğuna çıkan adam

Rus edebiyatı 19. yüzyılın ortasına kadar Krilovları, Jukovskileri, Puşkinleri, Turgenyevleri, Lermontovları ve daha nice büyük ismi görmüştür. Fakat onların arasında biri vardır ki bu yazarların hepsinden farklıdır.

23 Mayıs 2018

Türk Edebiyatının Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Öykü Kitabı

Sait Faik, Haldun Taner, Oğuz Atay, Yaşar Kemal, Tomris Uyar ve Orhan Kemal başta olmak üzere Türk öykücülüğünün en değerli isimlerini ve çok değerli hikayelerini derledik.

23 Mayıs 2018

Dostoyevski Hakkında çok bilinmeyen Detaylar

Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Fyodor Mihailoviç Dostoyevski'nin hayatı hakkında bazı detaylar.

23 Mayıs 2018

Yeni başlayanlara okumayı sevdirecek kitap önerileri

Kitap okuma alışkanlığı kazanma konusunda doğru kitaplardan başlamasının önemli etkisi olduğunu düşünerek bir okuma listesi oluşturduk

23 Mayıs 2018

Türk Edebiyatından beyaz perdeye uyarlanmış 8 Film

Usta kalemlerin ellerinden çıkmış romanların beyaz perdeye uyarlanmış halleri sinemamızın en nadide eserleri olageldi yıllar boyunca. İşte onlardan bazıları...

21 Mayıs 2018

21 Maddede Frida Kahlo’nun İç Dünyasına Yolculuk

Frida Kahlo’nun resimlerine yeniden bakmak, hayatını konu alan filmini yeniden izlemek, kısacası ona yeniden hayran olmak için bu liste harika bir fırsattı bizim için.

20 Mayıs 2018

İstanbul’da Kitap Okunacak 5 Mekân

İstanbul’da kitapevi konseptiyle pek çok mekân açıldı. Bir yanda kahve kokuları, bir yanda hiçbir yerde bulamayacağınız kitapları satın almadan okuma keyfi yaşabileceğiniz kütüphaneleriyle baştan çıkarıcı cafeler.

17 Mayıs 2018

Ünlü Filozoflar ve Felsefi Görüşleri

"Doğru ve genel geçer bilgi elde edilebilir. Böyle bir bilginin kaynağı akıldır, düşünmedir."

17 Mayıs 2018

Çok Sevilen Kitaplardan En Beğenilen 20 Alıntı

Çok sevdiğimiz efsane kitaplardan en beğenilen alıntılar.Tüm kitapları okumanız dileğiyle.

17 Mayıs 2018

Mutlaka Okunması Gereken 21 Felsefi Kitap

Ve o muhteşem 21 Felsefi kitap

17 Mayıs 2018

Franz Kafka | Eserleri

Franz Kafka için hazırlanan doodle bugün herkese yeniden onu hatırlattı. Franz Kafka'nın hayatını değiştiren olayları okuduğundan büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız.

16 Mayıs 2018

Yazarlardan 31 tavsiye: Nasıl yazmalı?

''Yaratıcılığın en kötü düşmanı da kendinden şüphedir.” O zaman şu tedirginliği bırakıp ünlü yazarların tavsiyelerinden ilham alalım.

16 Mayıs 2018

Distopya ve ütopya arasındaki farklar nelerdir?

Distopya ve ütopya kavramlarını sıklıkla okuduğumuz kitaplarda ya da izlediğimiz filmlerde görüyoruz. Peki distopya nedir? Ütopya nedir?

16 Mayıs 2018

Modern Hayatın Getirdiklerinden Korkma Sebebi 17 Distopya Romanı

Edebiyatın başlangıcından beri distopya romanları dilin ve kültürün bir parçası.

16 Mayıs 2018

DENEMELER | – MONTAİGNE

“Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünür, ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.” (Tolstoy)

16 Mayıs 2018