Yazı-Yorum

Bir Film

Ölü Ozanlar Derneği | Zeynep Eşin

"Ölü Ozanlar Derneği", hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan kitap/filmlerden birisi... Gerek anlatımı, gerekse de başroldeki Robin Williams'tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor.

5 Aralık 2018

Anons | Deniz Güneysu

Anons, 21 Mayıs 1963’te gerçekleşen bir darbe girişimini ve bu girişim sırasında gelişen olayları konu almaktadır. Bir grup subayın 1963 yılındaki bu olayda bir görevi vardır. Görev; İstanbul Radyo’sundan bir darbe bildirisi yayınlamak...

29 Kasım 2018

İçimdeki Yangın | Zeynep Eşin

Denis Villeneuve'ün, Wajdi Mouawad’in oyunundan uyarladığı İçimdeki Yangın (Incendies, 2010) Radiohead'ın şarkısı eşliğinde saçları kırpılan küçük askerlerin gösterilmesiyle başlıyor.

21 Kasım 2018

Suya Yazılı Bir Ardıç Kuşu '' Bright Star'' | Ceyda Oktay

Film, 1800'lü yıllarda yaşamış olan John Keats'in Bright Star/Parlak Yıldız adlı şiirinin var oluş hikâyesini anlatıyor. İngiliz şair Keats'in yaşamının son yıllarını dokunaklı bir anlatımla gözler önüne seriyor.

19 Kasım 2018

The Gıver | Lavinya Öz

Filmin açıklama kısmında,filmin bir kitap uyarlaması olduğunu okuduğumda önyargımın aslında ön yanılgı olduğunu fark edip bilinçaltı kafesimin kapısını açarak, önyargımı serbest bıraktım.

17 Kasım 2018

Guguk Kuşu | Zeynep Eşin

Guguk Kuşu; Ken Kesey'in 1962'de yazdığı roman, aynı zamanda 1975'te çek yönetmen Milos Forman tarafından filme alındı. Jack Nickolson'ın adeta oyunculukta destan yazdığı, muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği.

14 Kasım 2018

BRİDGE TO TERABİTHİA\TERABİTHİA KÖPRÜSÜ-GABOR CSUPO | Ceyda Oktay

Yönetmenliğini, çizgi dizilerden ve özellikle animasyon dünyasından tanıdığımız Gabor Csupo; müzikleriniyse Karanlığın Efendisinin büyülü krallığında, varlığını bir Troll edasıyla hissettiren sevgili Aaron Zigman yapıyor.

10 Kasım 2018

Sinemanın İstenmeyen Adamı ve Tuhaf Bir Film ''DOGVİLLE'' | Deniz Güneysu

2003 yılında Lars von Trier’in yazıp yönetteği avangard bir dram filmidir. Başrollerinde Nicole Kidman, Lauren Bacall, Chloe Sevigny, Stellan Skarsgard gibi ünlü oyunların yer aldığı film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı.

10 Kasım 2018

Tepenin Ardı | Deniz Güneysu

Bir tarihçi ve aynı zamanda yönetmen olan Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmidir. Film kırsal bir bölgede yaşayan Faik’in oğlu ve iki torununun kendisini ziyarete gelmesiyle gelişen olaylar zinciriyle devam ediyor.

29 Ekim 2018

Nano Teknolojinin Odak Noktası | Evrim

Orijinal adı 'Transcendence' olan Evrim daha vizyona girmeden bilim-kurgu hayranları tarafından merakla beklenmeye başlanmıştı. Wally Pfister'ın yönetmen koltuğuna oturduğu, senaryosunu Jack Paglen yazdığı film 2014 yapımıdır.

27 Ekim 2018

Fareler Ve İnsanlar | Barış Bozdağlı

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır.

22 Ekim 2018

Charlie'nin Çikolata Fabrikası | Nur Yüksel Öztürk

Johnny Depp'in eşsiz oyunculuğu ile Tim Burton'un harika yönetmenliğinin buluştuğu bir film. Yapılmış en iyi çocuk filmi kategorisinde yer alsa da Charlie'nin Çikolata Fabrikası yetişkinlerin de vazgeçilmezlerinden.

17 Ekim 2018

Kayıp Ruh '' Amadeus'' Ceyda Oktay

18. yüzyılın Müzisyenler Kentinde -Viyana'da-, varlığını bestelerine adayan Wolfgang'a, hastalıklı bir takıntıyla yaklaşan Antonio Salieri'nin kendi içindeki yolculuğu, filmde yoğun bir şekilde karşımıza çıkmakta.

15 Ekim 2018

Zıtlığın hikayesi ''Makas Eller'' | Zeynep Eşin

Tim Burton’ın hayatından, gotik tarzından, düşüncelerinden birçok anlam var filmde. Filmin başrol oyuncusu da bir mucit tarafından icat edilen kalbi ve aklı olan bir makine (Edward)dir.

15 Ekim 2018