Yazı-Yorum

Atonal

Kendini Doğurmak | Beyza Büşra Erol

Uzun soluklu mücadelelerin, hep var olma gayretinin, hep doğruyu yapma isteğinin sonucunda insan elbet azami bir başarma payına ulaşır içinde. Bu pay gelecek mücadeleler için zorlansa bile bir şekilde halledeceğinin garantisidir

17 Ocak 2019

Böyle İşte | Büşra Canbaz

Şimdi sessiz ama gösterişli bir hayatının ortasındasın, var gücünle yaşamaktasın. Güneşi iliştirmişsin yatağının kenarına, aya tutunmuşsun her gece. Sanki gerçekten güçlü gibisin.

17 Ocak 2019

Dut Yaprağı | Beyza Büşra Erol

Acıların iz düşümleri hep bir şeylere yansır, birilerine, bir yerlere. İnsan ister ki bir sebebi olsun, bir sonucu olsun, bir şifası olsun derdinin. Bir başınalığını sevse de, dimdik durabilse de ister ki omzunda bir el olsun.

19 Aralık 2018

Gitsem Öylece | Zeynep Eşin

Günün üzerine devrilen kırılgan bir akşamüstü maviliği ve ufkun hemen yanı başında beliren göçmen kuşların suskun siluetleri var. Tik tak, tik tak, tik tak bunlar hiç bitmez kafamın içinde, sessizlik bebek yüzlü bir katil.

15 Aralık 2018

Bir Son Üzerine | Büşra Canbaz

Tüm geceyi onu izleyerek kapattım. Gecelerin uzunluğunu ben bilirim, ben bilirim tek başına ısıtamadığın yatakları, yastığın soğuk yüzünü… Doğan her yeni güne bir nefretle uyanmamak için kilit vurduğum pencereleri ben bilirim.

11 Aralık 2018

Yaşamak Varlığın Kanıtı Değildir | Beyza Büşra Erol

İnsanın kendiyle konuşacak kelimesinin olmaması ne tuhaf, “biliyorsun, anlarsın sen beni” diyorum kendi kendime. Herkes kendini anladığında susmaz mı zaten? Kaçacak tek bir cümlem yok ardına saklanıp soluklanacağım.

8 Aralık 2018

Beceremedik | Tolga Türkmen

Biz hep kafamızda bir soru işaretiylemi yaşlanacaktık? Bazen bakıyorum şöyle bir çevremdeki insanlara , herkes çıkar ve menfaat peşinde...

19 Kasım 2018

Özlemek | Ufuk Artut

Özlemekle ilgili ne kadar çok şiir yazıldı, ne kadar çok yazı kaleme alındı bugüne kadar değil mi? Bütün şairler çok güzel anlattılar özlemlerini. Her şair ne kadar güzel özledi sevdiğini...

19 Kasım 2018

Bi' Perva | Özlem Eylül Öz

Saymadıklarımız gelip geçer de habersiz, saydıklarımız eksilip geçer ömür ağacının yapraklarından... Geriye kalan aynalardır, dürüstlükten dem vura vura, yansıyınca insanın yüzündeki ifadeler aynaların alfabesine, zamanla siluet ..

19 Kasım 2018

Buradayım, Bekliyorum!

Koşmaktan değil bir yere varamamaktan yorgunum birkaç haftadır dizimle bileğim arasında. İnsan bazen yazgısı belli olsun, sonu belli olsun, varacağı yeri hep gözü görsün ve öylece koşsun, yürüsün istiyor.

17 Kasım 2018

Rüzgar | Serhat Alper

Durmaksızın yayılan bir hastalık misali bütün vücudumu sarıp sarmalamış durumda. Kanser hücreleri gibi çoğaldığını hissediyorum her bir uzvumda. Elim ayağım kalkmaz oldu. İçimde en ufak bir derman yok yaşamaya dair.

15 Kasım 2018

Velev ki | Özgecan Yıldıran

Velev ki sevmeyi de bilmiyoruz sevilmeyi tatmadığımız için. Kararında koyamıyoruz terazinin kefesine kalbimizi. Hep bir dirhem fazla geliyor ötekilerden, berikilerden. Azı karar çoğu zarar mı bilmiyoruz.

18 Ekim 2018

Çift Çizgi | Melek Aktaş

Sana "yürüyüşe çıktım" notu bırakamadığım için kusura bakma. Bir mektupla gittiğim için de. Ama emin ol böylesi daha iyi. Emin olmasan da yapacak bir şeyin yok. Çünkü filmlerdeki gibi, sen bu satırları okurken...

17 Eylül 2018

Gece Yolculuğu | Okan Öztürk

Neye hazırlandıysam adeta bir bomba gibi elimde patladı, sanki hayallerim evrenin prizine kalem sokuyordu da birden fırtınalar çarpıp vuruyordu hayallerime.

15 Eylül 2018

Tükeniyorum | Gökhan Kaymaz

Üstüme yazılı tüm harfleri siliyorum. Yok olmaya başladığım andan beri anlıyorum ördüğüm duvarların yıkıldığını. Derin ve kalın çizgiler çiziyor insanlar umutlarımın üstüne ve bir parça tükenmeye başlıyorum.

29 Ağustos 2018

Rüzgar Ve Mikail’in Oğlu | Mehmet A. Başkurt

Mürekkebin izini takip eden ihtiyar bir adam vardı. Bulutlardan bir adamdı. Her tarafı yağmurdu. Yanımdan geçti. Her yer nemli bahar toprağı koktu. Her yer çiy ve çim koktu. O bulut adam gitti incir altındaki gölgeye bağdaş oturdu.

10 Temmuz 2018

ZAMAN VE MASAL | MEHMET A. BAŞKURT

Sarhoş bir kadın, ‘ şaire güven olmaz! Şaire güven olmaz!’’ diye bağırıyordu. Yankısı dağlardaydı. Sesi kırık bir gazeldi. Periler ve cinler şair adına susturmaya çalışıyordu.

15 Haziran 2018

BİR AYNANIN KARŞISINDA | ELÇİN ELGİN

İçindeki yaşam enerjisi ondan söküp alınmış, küçük kırıntılarla yetinmek zorundaydı. O küçük kırıntılar da olmasa ölüp gidivermişti.

12 Haziran 2018

KAVAK AĞACI | ZEYNEP EŞİN

Bakın azizim, burası benim gözlerim. Sizde de var bir çift, zihnime kazılı unutulur gibi değil. Ben bir süredir benimkilere bakamıyorum, bir bakar mısınız belki sözlerinize karışmıştır?

24 Mayıs 2018

ANLATICI | ENDER MACAROĞLU

Anlatıcı sözlerine başlamadan önce yerden bir çubuk alıp yanan ateşin altını karıştırdı. Ateş şimdi daha yüksek ve daha sıcaktı, ‘’zaman’’ dedi ve devam etti.

24 Mayıs 2018

DOKUZUNCU ŞARKI | MEHMET A. BAŞKURT

İnsan, doğar ve ölür. Ve aslında gövdesinde en çok omurgası yorulur. Ve aslında ruhunda en çok nefsi yorulur. Doğa ve bağın mührü üzümdür. İşte bunun için ham âdem şarapla demlenir.

24 Mayıs 2018