Yazı-Yorum

Kitaplar

ALEMDAĞ’DA VAR BİR YILAN /SAİT FAİK ABASIYANIK

Sait Faik, Türk öykücülüğünün en büyük ustalarının başında gelir. Her öyküsü bize öykünün nasıl yazılması gerektiğini kavrattığı gibi sıradan insanlarında öykü malzemesi olabileceğini hatırlatır. Asıl gücünü de buradan alır sanırım.

17 Temmuz 2018

MODERATO CANTABİLE | Marguerite Duras

Bazı kitaplar vardır isimlerindeki ritim kendine çekiverir insanı “Moderato Cantabile* ” da böyle. Kitabın ritmi okumaya başlayıp bitirdiğiniz ana kadar size eşlik ediyor.

17 Temmuz 2018

RAHİME SARIÇELİK | KİMLİKSİZ ÖYKÜLER

Rahime Sarıçelik, Fransa ve Türkiye arasında gidip gelen “Kimliksiz Öyküler”de, toplumsal cinsiyet kavramını, hayatı soruşturuyor.

10 Temmuz 2018

İNSANA HİÇ RAHAT YOK KENDİNDEN | Grace Paley

Düşünen,sorgulayan,fikir üreten ve hayata böyle tutunan insanlar omuzlarına yük alarak yaşarlar hayatta.Ve bu düşünme hali her zaman yaşamı zorlaştırır.İşte bu kitap böyle bir zamanda karşıma çıktı benim.İnternette kitap seçkilerine bakarken.

9 Temmuz 2018

GÖĞÜ DELEN ADAM | ERİCH SCHEURMANN

Kitabın özgün adı “Der Papalagi”.Samoa’da yaşayan yerlilerin beyaz insana verdikleri ad.Kitabı;bu kabilenin reisi Tuavii’nin sesinden dinleriz.Şöyle der Tuiavii;Papalagi göğü delen anlamına gelir.Samoa’ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti.

9 Temmuz 2018

BİLGE KARASU | KILAVUZ

Dili farklı kullanma ve yaratıcılığın sınırlarını zorlama çabasına gönül vermiş bir yazın ve müzik bilgesinin eserini okumaya başlayacağınıza dikkat çekmek isterim. Bilge Karasu örtülü anlatımıyla anlaşılması güç yazarlarımızdan biri.

3 Temmuz 2018

GÖKKIR'IN BAHAR DANSI | HASAN AYDIN

“GÖKKIR’IN BAHAR DANSI” yazarın ilk öykü kitabıdır. Yazar, çocukluğundaki bir kuzusu ve bir tazısı ile olan dostluğunu anlatarak başlar öykülerine. Aralarındaki çocukça duygusal bağlılık, bir bardak pınar suyunun berraklığındadır.

28 Haziran 2018

Evlilik üzerine ‘Üç Yıl’...

Rus edebiyatının büyük ustalarından Anton Çehov’un evlilik kurumunu masaya yatırdığı yapıtı “Üç Yıl”, İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nde yerini aldı.

27 Haziran 2018

Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı ‘Gölgeler’de edebiyat tarihimizin önemli isimlerinin müstearları bir araya gelip uzun bir öykü anlatıyorlar.

27 Haziran 2018

AŞK SENİNLE GÜZEL | HÜSEYİN GÖKÇE

''Aşk Seninle Güzel'' Türkiye ve Almanyada ki raflarda yerini aldı.

27 Haziran 2018

Natsuki İkezawa | Ağbeyine Çiçek Taşıyan Kız

Japon edebiyatını ben HarukiMurakami ile tanıdım ve sevdim.İki ülkenin iki Asya ülkesinin ortak yanlarını onunla keşfettim.Terk fark onlar daha sakin bir yaşamı severken bizim halk olarak hareketi sevmemiz sanırım!

27 Haziran 2018

Ahmet Ümit | Sultanı Öldürmek

O dönemde Osmanlı'yı imparatorluk haline getirmeyi hayal eden II. MehmedHan'nın ayrı dillerde, ayrı ırklarda ve ayrı dinlerdeki halkların bir arada bir gül bahçesi yarattığını kavraması, bence romanın en keyif veren yeri.

27 Haziran 2018

Saklı Bahçeler Haritası | Nermin Yıldırım

Kitap Rıdvan'ın masasına gizlice bırakılan mektuplar ile başlıyor. Suad ve Behiye 1930'larda İstanbul'da yaşayan dönemin kalburüstü ailelerinden birinin kızları.

18 Haziran 2018

URSULA K. LE GUİN | MÜLKSÜZLER

Ursula’yı ilk tanımam onun röpartajı ile oldu .Bu bilge yüzlü ,aydınlık ışıl ışıl bakan gözlere sahip kadında neydi bu kadar çekici olan?

18 Haziran 2018

Yüzün antropolojisi

‘Yüz Üzerine’de çok yönlü yaklaşımlarla yüzün antropolojisine dalıyor; mitoloji ve duygu hazinemizi saklayan, maskelediği kadar açığa vuran bu parçamızın varoluşun anlam kazanmasındaki değeri tartışmaya açıyor.

13 Haziran 2018

Bir adam, bir kadın, bir köpek

Bir adam, bir kadın ve bir köpek ekseninde dönen, bazen güldürüp bazen hüzünlendiren hikâyesiyle ‘Jules’, sevgiye, sadakate, fedakârlığa adanmış; birbirimizi ve kendimizi nasıl gördüğümüze dair sevimli bir roman.

13 Haziran 2018

100 soruda Oğuz Atay

'Tutunamayanlar’, ‘Tehlikeli Oyunlar’ ve ‘Oyunlarla Yaşayanlar’ gibi eserleriyle ölümsüzleşen Oğuz Atay’la tanışmak ya da daha yakından tanımak için...

4 Haziran 2018

Agatha Christie hayranlarına müjde!

Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie’nin Türkiye’de hiç yayımlanmamış romanı 'Örümcek Ağı', Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

4 Haziran 2018

Javier Marias | Acı Bir Başlangıç Bu

Javier Marias, ‘Acı Bir Başlangıç Bu’da Franco diktatörlüğünün bitip yeni bir dönemin başladığı yıllarda İspanya toplumsal hayatından renkli ve hüzünlü bir kesit sergiliyor. Marias’ın, son döneminde kaleme aldığı roman bir ustalık ürünü.

4 Haziran 2018

HADİ GÜLÜMSE | BELGİN BIYIKOĞLU

Belgin Bıyıkoğlu’nun ilk öykü kitabı ‘Hadi Gülümse’ eski bahçelerin tüm renklerinin içinden, hiçbir zaman unutulmayan bir geçmişe bakıp hatırlamayı seçiyor.

3 Haziran 2018

SÜLEYMAN BERÇ HACİL | RUANDA KIRSALI

Süleyman Berç Hacil’in ilk şiir kitabı satışta...

2 Haziran 2018

Michael Finkel'den 'Ormandaki Yabancı'

Yirmi yaşında evden kaçıp yirmi yedi yıl boyunca ormanda yaşayan, ihtiyaçlarını hırsızlık yaparak karşılayan ve sonunda tutuklanan Christopher Knight’ın hayat hikâyesi

30 Mayıs 2018

BU SU HİÇ DURMAZ | BÜLENT ORTAÇGİL

Şarkıcı ve söz yazarı Bülent Ortaçgil’in hayatı kitap oldu. Mahmut Çınar’ın kaleme aldığı Bu Su Hiç Durmaz kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı

24 Mayıs 2018

JALE SANCAK | UYANAN GÜZEL

Uyanan Güzel bütün olumsuzluklara rağmen sevgiye inananların, dünyayı yaşanılır bir yer haline getirmek için çabalayanların ete kemiğe büründüğü sımsıcak, umut dolu bir roman.

21 Mayıs 2018

Türk ve Dünya Edebiyatından 8 Muazzam Roman

İnsanı düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren zekice inşa edilmiş kurgularıyla Türk ve Dünya edebiyatından her insanın okuması gereken 8 Roman

21 Mayıs 2018

FASA FİSO | TEOMAN

Hayatına dair hikayelerin ve bugüne kadar verdiği röportajlardan alıntıların yer aldığı 'Fasa Fiso' adlı kitabını çıkardı.

20 Mayıs 2018

Cüneyt özdemir | Günebakan-Yaz Güneşinde Kurutulmuş Kelimeler

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Günebakan-Yaz Güneşinde Kurutulmuş Kelimeler adlı deneme kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

20 Mayıs 2018

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Sizin için seçtiklerimiz.

20 Mayıs 2018